Jeden svet pozná víťazné filmy

Medzinárodný festival dokumentárnych filmov Jeden svet už pozná víťazné filmy 13. ročníka. Cenu diváka získal film Banksy: Exit through the Gift Shopprovokatívny dokument o kulte pouličného umenia. Dnes (9. 12.) si ho môžete pozrieť v Kine Lumiére o 20:45 h, vstup je voľný.

 

Tak ako po minulé roky bol Slovenský dokumentárny film súťažnou sekciou. Najnovšie filmy našich renomovaných dokumentaristov posudzovala medzinárodná porota v zložení Jadwiga Hučková z Poľska z filmového inštitútu Jagelonskej univerzity, režisér, filmový teoretik a pedagóg Martin Štoll z Českej republiky a vedúca Ateliéru dokumentárnej tvorby FTF VŠMU Ingrid Mayerová zo Slovenska. Jednomyseľne sa zhodli na tom, že najlepším slovenským dokumentom je autorský film Zuzany Piussi Krehká identita. Ocenili „úderné odkrytie hrôzu-vzbudzujúceho hodnotového sveta hľadačov koreňov slovenskej národnosti“. Film Krehká identita premietame dnes (9. 12.) v Kine Lumiére o 19:15 h, vstup je voľný.

 

Porota udelila aj čestné uznanie a to filmu Tomáša Krupu Absolventi. Páčilo sa im „trefné pomenovanie dezilúzie mladej generácie, ktorá sa má stať budúcnosťou Slovenska“. Dokument Krehká identita sa dostane do kinodistribúcie už v januári 2013 a Absolventov môžete vidieť od marca 2013.