Rozhovory s hosťami

Na Jednom svete 2013 sme vám ponúkli rekordný počet diskusií s rekordným počtom hostí. Viacero hostí nám poskytlo tiež krátky rozhovor. Zostrihy rozhovorov s hosťami, ako aj celý záznam z diskusie Gorila rok po vám teraz ponúkame.

 

Kde stroskotáva vyšetrovanie veľkej korupcie? Prečo sú na Slovensku vinníci bez trestu? Aj na tieto otázky sa snažili nájsť odpoveď Zuzana Wienk, dokumentaristka Zuzana Piussi, novinár Martin M. Šimečka, advokát Roman Kvasnica a novinár Tom Nicholson počas diskusie Gorila rok po. Záznam diskusie, ktorý vznikol v spolupráci s Alianciou Fair-play, nájdete tu.

 

Prečo vyšli Tunisania do ulíc? Za čo bojovali? A čo sa skutočne zmenilo? Tuniská aktivistka Nozha Ben Fredj a novinárka Mtiri Hajer popisujú očakávania Tunisanov od revolúcie vedúcej k zvrhnutiu prezidenta Bena Alího. Krátky rozhovor s nimi nájdete tu.

 

Vlado Sendrei, politik, hudobník a protagonista filmu Cigáni idú do volieb spolu s režisérom Jarom Vojtekom v krátkom videu opisujú, ako vznikal zmienený film. Video nájdete tu.

 

Ako tvorí dokumentaristka Zuzana Piussi svoje filmy? Nad čím sa zamýšľa? Čo chce ukázať? Čo ju motivuje a prečo podstupuje riziko? Aj na tieto otázky odpovedá Zuzana Piussi v krátkom videu, ktoré nájdete tu.

 

Film Telo a duša je intímnou snímkou zo života hendikepovaných ľudí v Mozambiku. Režisér Mathieu Bron a dvaja protagonisti filmu rozprávajú o tom ako film natáčali, ako sa im spolupracovalo a ako tento film ovplyvnil ich životy. Kráky rozhovor nájdete tu.

 

Po barmských voľbách v roku 2010 bola vojenská junta oficiálne rozpustená, aj keď mnohí jej členovia si len vymenili stoličky a ostali vo vedúcich vládnych pozíciách. Pár dní po voľbách bola po dlhoročnom domácom väzení prepustená na slobodu Aun Schna Su Ťij, považovaná za líderku barmskej opozície. Predstavitelia barmskej občianskej spoločnosti, Julia a Zaw Ban v krátkom videu, ktoré nájdete tu, ponúkajú ich pohľad na to, čo udalosti posledných dvoch rokov znamenajú pre život Barmčanov a či naozaj vedú k demokracii. Tiež hovoria o tom prečo svoju krajinu radšej nazývajú Barmou ako Mjanmarskom.

 

Režisér filmu Punk in Africa Keith Jones vyrastal v USA a dlhodobo žije v Prahe. Prečo natočil film o punku a prečo o punku v Juhoafrickej republike sa dozviete vo videu.

 

Akou cestou sa vydávajú opozične ladení básnici mladšej generácie? Aký je ich spôsob, ktorým dávajú najavo svoju nespokojnosť so súčasnou situáciou v Bielorusku? Má v totalitnom Bielorusku slobodný priestor na vyjadrenie? Aj na tieto otázky v krátkom videu odpovedajú Vital Ryžkov - bieloruský básnik a protagonista filmu Pupok neba, Radim Procházka - režisér, Petr Minařík - producent.