Extra

 

Rozprávanie o Tibete

 

Tibetská asociácia (TIA) je občianske združenie na podporu Tibeťanov a ich kultúry na Slovensku. Vznikla krátko po tom, čo bol azyl udelený Jampovi Tashimu v januári 2012, historicky prvému tibetskému azylantovi na Slovensku. Jampa (28) pochádza z mestečka Ganzi v tibetskej provincii Kham. Ako 13-ročný nastúpil do miestneho kláštora, odkiaľ bol po 6 rokoch vyhnaný čínskymi policajtmi, keďže nesúhlasil s komunistickými ideami haniacimi jeho ľud a kultúru. V marci 2010 sa zúčastnil demonštrácie za slobodný Tibet a na druhý deň bol v záujme vlastného bezpečia donútený opustiť svoju krajinu aj rodinu. Jeho dlhá púť sa skončila o mesiac neskôr na Slovensku, kde požiadal o azyl spolu s ďalšími rodákmi. Medzi nimi bol aj Sonam Wangdu, ktorý bude našim ďalším hosťom v diskusii o Tibete. Pochádza tiež z provincie Kham, kde pracoval na rodinných poliach a živil sa zbieraním byliniek. Po účasti na demonštrácii v roku 2010 takisto musel opustiť Tibet a v súčasnosti je právoplatným azylantom Slovenskej republiky.

Rozprávanie Jampu a Sonama doplní premietanie fotiek z Tibetu a ochutnávka maslového čaju.

 

 

http://www.tibetania.sk/o-nas

Miesto: KC Dunaj, 6. 12. (štvrtok) o 17:45 h v bare, vstup zdarma

 

 

 

Bubnovačka s Človekom

 

Jeden svet vám na Slovensko už po 13. krát prináša organizácia Človek v ohrození, ktorá realizuje humanitárnu a rozvojovú pomoc, podporuje ľudské práva a globálne vzdelávanie. Pracovníci Človeka v ohrození sa s vami radi podelia o svoje zážitky a skúsenosti z rozvojových krajín. Ich rozprávanie spestrí originálna bubnovačka v podaní občianskeho združenia Zvuky cez ruky, ktoré sa venuje neformálnemu vzdelávaniu pomocou rôznych umeleckých aktivít a snaží sa vytvárať podmienky smerujúce k vytváraniu priestorov pre vzájomné zbližovanie a spoznávanie sa rozličných komunít ľudí.

Príďte si s nami zabubnovať a k tomu si pochutnať na domácich koláčoch. Počas podujatia môžete kúpiť netradičný darček pre svojich blízkych z charitatívneho e-shopu CloveCiny.sk.

 

Miesto: KC Dunaj, 9.12. (nedeľa) od 14:30 – 16:00

 

 

 

Workshop ARTivizmus

 

Krátke prezentácie inšpiratívnych ľudí, ktorí sa kreatívnymi umeleckými formami snažia o skvalitnenie a skrášlenie verejného priestoru.

 

Tomáš Lukačka z Euforion príde porozprávať prečo a ako robili bratislavský Street Art Festival, výtvarník Pavol Truben predstaví svoje angažované diela, Marek Schweigert porozpráva o projekte UrbanE.T, Miška Kučová ukáže ako s Hlupaňami na bráne skrášlili podchod na Patrónke.

 

Aby neostalo len pri rozprávaní, pripravili sme aj kreatívnu ArtZónu, kde sa budete môcť zapojiť do výroby užitočných predmetov zo zdanlivo neužitočných materiálov. A ktovie, možno aj váš výtvor tak nakoniec skrášli niektorú mestskú časť. J

 

Miesto: KC Dunaj, 8.12. (sobota) od 15:00 – 17:00 h v sále (od 17:00 h kreatívna zóna v bare)

 

 

 

 

Výstava „Ľudské práva v rozvojovej spolupráci“

 

Angola, Kambodža, Jemen, Namíbia, Uganda, Mozambik, Afganistan, Tanzánia... Účastníci fotosúťaže „Ľudské práva v rozvojovej spolupráci“ nie sú obyčajnými cestovateľmi po európskych metropolách. Hovoria o tom ich fotografie z netradičných destinácií, o ktorých by iní nezavadili, možno ani len prstom na mape. Väčšina z nich patrí k najchudobnejším krajinám sveta, v ktorých ľudia určite nemajú taký komfortný život ako my na Slovensku, no napriek tomu sa dokážu tešiť aj z maličkostí. Súťažné fotografie poukazujú na prepojenosť ľudských práv a rozvoja najchudobnejších krajín sveta, ku ktorým smeruje aj dosahovanie Miléniových rozvojových cieľov. 2. ročník fotosúťaže „Ľudské práva v rozvojovej spolupráci“ organizovala Platforma MVRO v spolupráci s PDCS. Viac informácií nájdete na http://fotosutaz.mvro.sk .

 

Miesto: Kino Lumiére, 3. – 9. december