Hľadanie zabudnutých príbehov

V rámci projektu Zabudnuté príbehy sme vyhlásili študentskú súťaž Hľadanie zabudnutých príbehov. 

 

Študentské tímy mali za úlohu vo svojom okolí vyhľadať pamätníka obdobia totality a čo najzaujímavejšie písmne alebo audiovizuálne spracovať jeho príbeh.

 

 

Víťaznou školou, ktorej žiacke tímy poslali najlepšie práce sa stáva Gymnázium Vavrinca Benedikta Nedožerského z Prievidze.

 

Prvé miesto:

Michaela Guliková a Jakub Chovanec

 

Príbeh 19-ročného Jozefa Cidoríka z Malých Bielic, ktorých bol v 50. rokoch povolaný na vojenčinu do Čiernej na Tisou, kde odmietol splniť príkaz veliteľa strieľať do davu búriacich sa ľudí v dôsledku znehodnotenia meny počas menovej reformy. Odsúdený za trestný čin hanobenia verejného činiteľa strávil 10 rokov vo väzení, vrátané prác v Jáchymovských baniach, v dôsledku čoho zomrel vo veku 36 rokov a zanechal po sebe ženu a dve dcéry. Celý film si môžete pozrieť tu.

 

 

Dve druhé miesta:

Juraj Sekera, Dagmara Košovská a Lucia Vidová

 

Príbeh Stanislava Siváka z Bojníc, ktorý ako 29 ročný sa stal svedkom príchodu sovietskych vojsk do Bratislavy, kde na schodoch Univerzity Komenského zasiahla guľka ruských vojakov 15-ročnú Danku Košanovú. Pán Sivák si ju ako jediný všimol a rozbehol sa jej na pomoc, bol však tiež zasiahnutý, na mieste mŕtvy a nespomenutý v zozname prvých obetí z 21. augusta 1968. Celý film si môžete porzrieť tu.

 

Veronika Wolfová a Ivona Mendelová

 

Príbeh Viliama Suchého zo Stupavy, Počas štúdia sa zapojil do protestov proti štátnemu zriadeniu a vylepoval ilegálne letáky. Taktiež bol členom Bielej légie, ktorá pomáhala ľuďom utekať za hranice, začo bol v roku 1950 uväznený. V roku 1951 sa mu podarilo z väznice ujsť a emigrovať do Austrálie, neskôr do Kanady. Celý film si môžete pozrieť tu.

 

Všetkým oceneným gratulujeme a ďakujeme všetkým študentom, ktorí sa do súťaže zapojili.

 

 

 

Projekt sa realizuje s finančnou podporou Európskej komisie v rámci programu Európa pre občanov.

 

 

 

 

Projekt Zabudnuté príbehy organizuje OZ Človek v ohrození v spolupráci s Ústavom pamäti národa, ktorý poskytol dokumentárne filmy, ako aj historikov na diskusie so študentmi.