Osobnosti odporúčajú

 

Iveta Radičová, profesorka sociológie, predsedníčka vlády SR v rokoch 2010 - 2012

 

Dokument Späť na Tahrír silou osobných príbehov zachytáva rozdelenie spoločnosti na tzv. revolučný a protirevolučný tábor. Ich sily sú vyrovnané. Napätie je znásobené aj rozpustením ľudového zhromaždenia pred druhým kolom prezidentských volieb v júni 2012, aby sa Mubarakov premiér mohol zúčastniť volieb a jeho zvolenie nebolo následne spochybnené. Armáda si tým zachovala svoju moc. Generáli majú v rukách 25–30 % HDP Egypta, štátna bezpečnosť a polícia tiež. Je pochopiteľné, že má v hre priveľa. Jej  hraná „ľudská tvár“ pri výsluchoch vyvoláva zimomriavky. Svet polície, armády a svet občanov delí múr strachu. Bezradnosť,  zúfalé výkriky, obete, odvaha,  náhodní vodcovia, podozrievanie, osobná individualizovaná forma protestu „žltého svetríka“ a rozpustených vlasov. Sadrová pyramída v tieni faraónov a turistov za ostnatým drôtom. Lesk a bieda  rodiacej sa demokracie tvárou v tvár mocným. Rodiacej sa demokracie?

 

Film: Späť na Tahrír

 

 

Illah van Oijen, fotografka a spoluorganizátorka Dobrého trhu

 

Žijeme v časoch, keď umelci musia byť zároveň biznismenmi, aktivisti manažérmi a keď dosiahneme vek 30 rokov, je nemysliteľné, aby sme nejazdili autom....Čo sa však stane, ak jednoducho odmietneme dospieť? Nechceme pochopiť a prispôsobovať sa spoločenským pravidlám? Veľmi inšpirujúci a znepokojujúci film.

 

Film: Nový svet

 

 

 

Zuska Kepplová, spisovateľka

 

Keď jednému z českých expertov zazvoní mobil, ozve sa Bob Marley: Get up, stand up, stand up for your rights! To je len jedna z momentiek perfektne vystihujúcich klbko vzťahov, v ktorom sa títo experti ocitli. Milan v batikovanom tričku a Tomáš v mikine Hard Rock Café Chicago predstavujú Supermanov globalizácie. Prišli do dediny Masuku, aby domácim pomohli zaviesť a udržať solárny systém, ktorý ich osamostatní od drahej elektrickej siete. Zároveň im pomáhajú žiť vo svete, kde sa už nemožno vrátiť k svetlu sviečok a hviezd. Aj v Masuku chcú ľudia pozerať telenovely či nabíjať si mobily. Akceptovať systém však znamená absolvovať mnohé úskalia. Milan a Tomáš sa zdráhajú byť hrdinami prinášajúcimi metaforické svetlo pokroku, čo ukazuje aj záverečná oslava odovzdávania systému do opatery obyvateľom Masuku. Úsporne natočený dokument ťaží z autorovho pohľadu citlivého na kultúrnu inakosť, aj mocenské problémy rozvojovej pomoci. Dávam 5 hviezdičiek (teda solárnych panelov).

 

Film: Pod slnkom tma

 

 

Michal Hvorecký, spisovateľ

 

Odkedy som roku 2010 navštívil Afganistan, táto krajina ma fascinuje a priznám sa, jej budúcnosť ma trocha desí. Čítam knihy, pozerám filmy, sledujem správy, študujem dejiny. Tento film vyniká v mnohých smeroch a vrelo ho každému odporúčam. Hovorí sa, že úroveň krajiny sa dá ľahko posúdiť podľa toho, ako sa tam žije ženám. V tomto smere vychádza Afganistan mimoriadne zle. No nájdu sa tam mnohé výnimočné ženy ako sú tieto odvážne boxerky. Držím im palce, aby svoj boj doviedli do víťazného konca, aby neskončili ako nedávno úbohá Kamala. Budú potrebovať aj našu pomoc a pochopenie.

 

Film: Dievčatá v ringu

 

 

Michal Kaščák, riaditeľ festivalu Bažant Pohoda, hudobník

 

Film Punk v Afrike mapuje punkovú scénu prevažne v Juhoafrickej republike, podstatná časť sa venuje obdobiu apartheidu. Postarší chlapíci – väčšinou belosti – rozprávajú veci, ktoré dôverne poznáte z našej krajiny, len v mierne pozmenenej podobe. Komisie na posudzovanie textov, sledovanie políciou, zákazy, neskôr demonštrácie a šťastný koniec v podobe pádu šialeného konceptu spoločnosti postavenej na delení ľudí, v ich prípade podľa farby pleti. Je to film aj o tom, že hudba sa nedelí na tú pre belochov a pre černochov a že práve punk pomáhal v niektorých krajinách tieto čudné predsudky búrať.

 

Film: Punk v Afrike