Zahraniční hostia

 

Victoria Massingue, Mariana Tembe, Vasco Covane (protagonisti filmu Body and Soul z Mozambiku)

Victoria je 32-ročná univerzitná študentka, Mariana má 24 rokov a študuje na strednej škole a Vasco je mladý opravár obuvi. Všetci traja bývajú v hlavnom meste Maputo a spája ich aj to, že sú protagonistami filmu Body and Soul. Natáčanie filmu bolo pre nich jedinečnou skúsenosťou, možnosťou spoznať lepšie seba a ukázať ľuďom naokolo radosti a starosti svojho života.

 

Vital Ryžkou (bieloruský básnik, protagonista filmu Pupok neba)

Vital Ryžkou sa narodil v roku 1986 a žije v Minsku. Je prekladateľom z ukrajinčiny, angličtiny, gruzínčiny, litovčiny a iných jazykov. V roku 2010 vyšla jeho básnická zbierka "Dvere zamknuté na kľúč", za ktorú získal prestížnu cenu za literárny debut Maxima Bogdanoviča. Už v roku 2007 získal ocenenie bieloruského PEN-centra pre mladých autorov. V súčasnej dobe patrí medzi významné básnické osobnosti Bieloruska.

 

Julia Tarip (barmská aktivistka)

Julia vyštudovala angličtinu na Univerzite v barmskom Lashiu, momentálne žije v Thajsku. Od roku 2003 pôsobí v Kačínskej ženskej asociácii (KWAT), kde pôsobí ako koordinátorka programu proti obchodovaniu s ľuďmi a vedie advokačné kampane za práva žien a detí.

 

Zaw Ban (barmský aktivista)

Zaw Ban vyštudoval ekonómiu a teológiu v Barme. Od roku 2004 pracuje v oblasti vzdelávania mladých ľudí, v súčasnosti je hlavným tajomíkom organizácie Development New Wave v Rangúne, ktorá sa zaobírá neformálnym vzdelávaním.

 

Keith Jones (režisér filmu Punk v Afrike)

Pochádza z východného pobrežia USA, no momentálne svoj život trávi medzi Prahou – kde pôsobil akoprogramový riaditeľ dnes už neexistujúceho festivalu MOFFOM (Music on Film, Film on Music), jedného z prých festivalov venovaných hudobným filmom – a južnou Afrikou, hlavným dejiskom jeho filmu Punk v Afrike, ktorý zrežíroval s Juhoafrickým novinárom Deonom Massom.

 

Jampa Tashi (tibetský azylant)

Jampa (28) pochádza z mestečka Ganzi v tibetskej provincii Kham. Ako 13-ročný nastúpil do miestneho kláštora, odkiaľ bol po 6 rokoch vyhnaný čínskymi policajtmi. V marci 2010 sa zúčastnil demonštrácie za slobodný Tibet a na druhý deň bol v záujme vlastného bezpečia donútený opustiť svoju krajinu aj rodinu. Jampa sa stal prvým tibetským azylantom na Slovensku.

 

Sonam Wangda (tibetský azylant)

Sonam pochádza z Tibetskej provincie Kham, kde celý život pracoval na rodinných poliach a živil sa zberom byliniek. V roku 2010 sa zúčastnil demonštrácie za slobodný Tibet, po ktorej musel následne opustiť svoj domov. Požiadal o azyl na Slovensku, kde v súčasnosti žije.

 

Milan Smrž  (rozvojový expert, ČR)

Milan Smrž je jedným z protagonistov filmu Pod slnkom tma o úskaliach rozvojovej pomoci v Zambii. Je expertom na obnoviteľnú  energetiku, ako aj na rozvojovú spoluprácu. Pôsobí jako miestopredseda európskeho združenia Eurosolar.

 

Ben Fredj Nozha (tuniská aktivistka)

Ben Fredj Nozha je aktivistkou a členkou Tuniskej siete pre tranzičnú spravodlivosť a Medzinárodnej asociácie na podporu politických väzňov

 

Mtiri Hajer (nezávislá tuniská novinárka)

Mtiri Hajer študuje žurnalistiku a pracuje ako nezávislá novinárka v Tunisku. Zaujíma sa o témy dodržiavania ľudských práv a tranzičnej spravodlivosti.

 

Matthieu Bron (režisér filmu Telo a duša)

Režisér filmu Body nad Soul je nezávislým filmovým tvorcom. Narodil sa vo Francúzsku, v rokoch 1998 až 2011 žil v Mozambiku. Je zakladateľom video produkčnej spoločnosti MEETING. Tento film je jeho prvým charakterovým dokumentom. So svojím tímom pracoval na jeho tvorbe tri roky. 

 

Radim Procházka (režisér filmu Pupok neba)

Vyštudoval dokument na FAMU u profesora Karla Vachka. V roku 2007 s novinárom Petrom Fischerom natočil televízny film Sarajevský atentát o finančných škandáloch Václava Klausa a ODS v roku 1997. Je producentom debutu Róberta Sedláška Pravidlá lži (2006), ktorý získal Cenu filmových kritikov a a Českého leva za scenár.  Je spoluautorom Sedláčkovej trilógie dokumentov Tenkrát (1999 – 2002) o našich moderných dejinách. V roku 2010 natočil dokument Drnovické catenaccio alebo Cesta do praveku ekonomickej transformácie a v roku 2012 film o Bielorusku Pupok neba.