14. ročník festivalu Jeden svet

Meníme svet je hlavným mottom 14. ročníka Festivalu Jeden svet. Takmer všade vo svete, ale aj na Slovensku, je občiansky aktivizmus na vzostupe. Akoby sme pochopili, že ani štát ani samospráva za nás všetko nevyriešia. Ak sa nám niečo nepáči, musíme to zmeniť sami. Zatiaľ sa to u nás darí najmä lokálnym iniciatívam, no odtiaľ je to už len na skok k celkovým spoločenským zmenám.

 

Zelené hliadky pôsobia vo viacerých slovenských mestách. Ľudia, ktorí sa už nedokážu pozerať na hromadenie odpadkov a mestá plné reklám, sa jednoducho pustili do upratovania svojho okolia. Mnohí pochopili i to, že verejné priestranstvá a staré budovy sa nepodarí revitalizovať bez občianskej iniciatívy. Príkladom je Nová synagóga v Žiline, bratislavské Kamenné námestie, či historická Stará tržnica na Námestí SNP, ktorá je dnes opäť plná trhov a podujatí a to len vďaka aktivistom.  Aktivisti sa prejavujú rôzne – píšu blogy, zakladajú komunitné záhrady, angažujú sa za nové cyklotrasy. To, že už vidno výsledky, mnohých ďalších inšpiruje.

 

Na Festivale Jeden svet prostredníctvom filmov a diskusií so zaujímavými hosťami ukážeme tiež rôzne druhy občianskej statočnosti a aktivizmu v krajinách, kde si to vyžaduje oveľa viac odvahy ako u nás. Predstavíme blogerov v autoritárskych krajinách, ktorí sa venujú občianskej žurnalistike. Priblížime hackivistov z hnutia Anonymus, ktorí svojím netradičným spôsobom protestujú na internete. Poznáte hnutie Slowfood? To zas spája zdravé stravovanie so zodpovednosťou k podpore domácich výrobcov. No a ekologickí aktivisti, ochrancovia práv menšín a občianskych slobôd  sú na Festivale Jeden svet prítomní už dlhé roky, ako aj filmy o ich úsilí za lepší a spravodlivejší svet. V tomto roku, ktorý bol vyhlásený za Európsky rok občanov, dostanú ešte väčší priestor.