Extra

Jeden Človek nestačí - Dobrovoľníctvo v rozvojových krajinách

 

Prečo ľudia odchádzajú pracovať do rozvojových krajín? Čo im to dáva? Čo ešte musia mať (okrem dobrej vôle) dobrovoľníci? Je práca v rozvojovej krajine sebaobetovaním, či naopak pokusom utiecť pred vlastnými problémami? Aké profesie sú najžiadanejšie pre prácu v Afrike či iných regiónoch? Na tieto aj ďalšie otázky spojené s dobrovoľníctvom skúsite hľadať odpovede spolu s Človekom v ohrození a dobrovoľníkmi z iných rozvojových organizácií, ako je ERKO, Trnavská univerzita, GLEN a Dvojfarebný svet, ktorí pomáhali v Keni, Tanzánii, Kambodži či na Haiti. A možno sa k nám pridáte...

 

Dátum: 25. novembra, 18:00 – 19.30 h
Miesto: KC Dunaj, bar

 

 

 

 

 

 

Fotovýstava Ľudské práva v rozvojovej spolupráci, Kino Lumiére

 

 

Keňa, Afganistan, Južný Sudán, Rwanda, Indonézia, Gruzínsko ..... Účastníci fotosúťaže „Ľudské práva v rozvojovej spolupráci“ nie sú obyčajnými cestovateľmi po európskych metropolách. Hovoria o tom ich fotografie z netradičných destinácií, z ktorých väčšina patrí k najchudobnejším krajinám sveta. Fotografie poukazujú na prepojenosť ľudských práv a rozvoja týchto krajín sveta. 3. ročník fotosúťaže „Ľudské práva v rozvojovej spolupráci“ organizovala Platforma mimovládnych rozvojových organizácií v spolupráci s Partners for Democratic Change Slovakia v rámci projektu V4 Aid – Spoločná podpora pre Miléniové rozvojové ciele, ktorý je financovaný Európskou komisiou a SlovakAid. Viac informácií nájdete na http://fotosutaz.mvro.sk

 

Zmena prichádza zvnútra komunity, Pavol Markovič, Keňa, 2013, 1. miesto

 

Upratovačka, pôrodný asistent a žena v domácnosti. O rok neskôr komunitní zdravotnícki pracovníci s pravidelným príjmom, hoci sa zaviazali pokračovať vo svojej práci ako dobrovoľníci.  Zo dňa na deň rešpektovaní vedením nemocnice, klientmi a klientkami a aj samotnou komunitou, z ktorej vzišli. Z vlastnej vôle zmeniť situáciu vo svojich domovoch a okolí sa prihlásili a absolvovali dvojmesačný tréning zdravotnej starostlivosti o matku a dieťa v kontexte výživy. Stali sa najdôležitejšími článkami v rozvojovej spolupráci medzi slovenskou a kenskou stranou a dnes sú žiadaní aj ako konzultanti pre plánovanie rodičovstva a do CCC ( Comprehensive Care Clinic ) centier pre liečbu a prevenciu HIV / AIDS.

 

 

 

 

 

 
Literárny klub s Jedným svetom: Marek Vadas - Nemocnica na okraji sveta

 

 

Asi máloktorý slovenský spisovateľ pozná Afriku lepšie ako Marek Vadas. Jeho ostatné tri knihy Rozprávky z čiernej Afriky, Liečiteľ (Víťaz ceny Anasoft litera 2007) a novinka Čierne na čiernom (vyd. KK Bagala) sú z afrického prostredia. Okrem autorského čítania sa Marek Vadas predstaví aj ako poradca kráľa z Kamerunu a spolu s Emanom Erdélyim porozprávajú o projekte Nemocnica na okraji sveta na záchranu nemocnice v kráľovstve Nyenjei. Moderuje Braňo Bezák.

 

Dátum: 21. novembra, 18:00 – 19.30 h
Miesto: KC Dunaj, bar

 

Ukážka z poviedky Mareka Vadasa „Umelá hmota“ z knihy Čierne na čiernom

 

Zbierka Nemocnica na okraji sveta

 

 

 

 

 

 

Rómovia vo fotografii Jozefa Kolarčíka – Fintického, príbehy z fotografií

 

Jozef Kolarčík - Fintický ( 1899 -1961) pôsobil ako dedinský učiteľ vo Finticiach. Mal všestranné záujmy, viedol spevokol, venoval sa zberu ľudových piesní a slovesnosti, zaujímal sa o Rómov, históriu, archeológiu... V jeho pozostalosti zostalo asi 550 fotografií z toho asi 200 zachytáva Rómov, datované sú do obdobia 1930 -1960. Fotografie zachytávajú predovšetkým rómskych muzikantov, jeho priateľov, ale aj momentky z táborenia, podomového predaja a trhov. Občianske združenie In Minorita, ktoré sa venuje rómskej problematike pripravilo Výstavu pod názvom Rómovia vo fotografii Jozefa Kolarčíka – Fintického, príbehy z fotografií, ktorej cieľom je zachytiť vývoj v lokalitách a poukázať na dynamiku zmien v mnohých komunitách. Snahou bolo nájsť miesta z fotografií Kolarčíka a stotožniť ľudí, prípadne hovoriť s ich potomkami. Zámer sa podaril a výstava ponúka divákom 6 lokalít, kde je možné sledovať osudy ľudí a komunít. Kurátorkou výstavy je etnografka Zuzana Kumanová.