Zahraniční hostia

 

 Yoani Sánchez 

 

 Kubánska blogerka, ktorá dosiahla medzinárodné uznanie a mnoho ocenení za svoje kritické príspevky o aktuálnom živote na Kube. V roku 2008 bola časopisom Times zaradená medzi 100 najvplyvnejších osobností sveta. Po piatich rokoch snaženia a dvadsiatich zamietnutiach jej žiadostí o vycestovanie, sa jej podarilo povolenie v tomto roku získať a v roku 2013 bola okrem iného hosťkou pražského Fóra 2000. Napriek tomu, že Človek v ohrození s Yoani Sánchez spolupracuje  od roku 2010, na Slovensko zavíta po prvýkrát.

 

 

 

 

Guillermo Fariňas

 

 Bývalý politický väzeň a nositeľ Sacharovovej ceny za slobodu myslenia 2010, ktorú udeľuje Európsky parlament. Vyštudoval psychológiu, miesto svojej profesie sa však začal venovať boju proti nehumánnosti Castrovho režimu. Miestne úrady ho za jeho aktivity poslali do väzenia na viac ako jedenásť rokov. Počas pobytu za mrežami Fariñas držal celkovo 23 krát hladovku. Najdlhšou bola 135-dňová hladovka, ktorú ukončil 8. júla 2010 - v deň oznámenia kubánskej vlády o prepustení 52 politických väzňov. Väčšina z nich bola nútená odísť do exilu, čo Fariňas odmietol.

 

 

                 
 

Vít Klusák

 

Producent, kameraman, scenárista a režisér, rodák z Prahy.  V rokoch 1997 až 1998 bol ústredným fotografom „Taneční sezóny“. V októbri 2002 spoluorganizoval demonštráciu s rozsiahlym kultúrnym programom proti výstavbe mimoúrovňovej križovatky na Letenskej pláni v Prahe. Svoju režijnú tvorbu zahájil v roku 1999 filmom Začátek světa. Do širšieho povedomia verejnosti sa zapísal účasťou na kontroverznom projekte Český sen a Český mír.

 

 

 
Filip Remunda

 

Vyštudoval pražskú FAMU, katedru dokumentárnej tvorby. Za film  Obec B získal cenu na MFF Karlové Vary a na ďalších festivaloch v Európe a USA. Je spoluzakladateľom Inštitútu dokumentárneho filmu, ktorý pomáha presadzovať český filmu v zahraničí. Do širšieho povedomia verejnosti sa zapísal spolu s Vítom Klusákom kontroverznou filmovou reality show o fiktívnom hypermarkete Český sen. Je držiteľom Ceny Pavla Kouteckého za film Pulec, králík a Duch svatý.

 

 

 

Pavel Paleček

 

Historik, režisér a producent filmu Vrah z povolania – Utrpenie sudcu Karla Vašu. Pracoval pre Lidové noviny  a tiež pre Ústav pre novodobé dejiny AV ČR.