15. ročník Medzinárodného festivalu dokumentárnych filmov Jeden svet

SLOBODA NIE JE ZADARMO
 
Tento rok je to už 25 rokov od Novembra ’89
Žijeme v slobodnej spoločnosti. Možno nie je úplne podľa našich predstáv, ale máme aj možnosti, ako to zmeniť. Tí, ktorí chceli zmenu pred rokom 1989, boli prenasledovaní. 
 
Sloboda nie je zadarmo, je treba pre ňu niečo urobiť. Vyjadriť sa. Prejaviť sa. Podpisovať petície. Vymýšľať zlepšenia a spolčovať sa s cieľom tieto nápady realizovať. Zároveň môžeme všetci urobiť konkrétne kroky, aby naše osobné životy boli lepšie. Vybrať si prácu, ktorá nás napĺňa, nakupovať iba to, čo potrebujeme, byť ohľaduplný k prírode.
 
Keby nebolo študentov štrngajúcich na námestiach kľúčmi, všetko mohlo byť inak. Obyvatelia mnohých krajín sveta dodnes nemajú naše možnosti. Aj o nich bude festival. V sekcii Máte právo vedieť predstavíme výzvy každodenného života ľudí napríklad v Sudáne, Rwande, v Tibete, na Kube...  Ženské svety prinesú pohľad na aktívnu snahu žien o lepší život. Sekcia Stop extrémizmu upozorňuje na stále aktuálnejší problém v našej spoločnosti. V online svete sa možeme slobodne vyjadriť, či aktivizovať iných. Na druhej strane moderné technológie a nepretržité napojenie v sieti nás činia neslobodnými. Mnohí hľadajú alternatívu a príbehy niektorých z nich predstavíme v sekciách Môj život inakProjekt príroda. Nechajte sa inšpirovať tipmi, ako dostať deti na stromy, alebo prečo žiť uprostred Londýna v ekodedine. Nechýbajú ani Slovenské dokumentárne filmysekcia Jeden svet deťom.
 
Festival Jeden svet je jediným kultúrno-vzdelávacím podujatím na Slovensku, ktoré sa komplexne zaoberá ľudsko-právnymi a globálnymi témami. Každoročne prezentuje okolo 60 dokumentárnych filmov prevažne zahraničnej produkcie, vyše desiatku diskusií na aktuálne témy, fotografické výstavy a koncerty.