Festival navštívila aj Olga Sommerová

Jeden svet pre svojich divákov pripravil tento rok diskusie s tvorcami nie len slovenských filmov. Do Bratislavy zavítala aj Olga Sommerová, význymná česká režisérka, so svojim janovším filmom Magický hlas rebelky. Diváci s ňou mohli diskutovať aj o tom, čo pre ňu znamená sloboda. „Pre mňa ja najdôležitejšie sloboda slova. Tá ale nestačí na to, aby šli zlodeji a podvodníci sedieť. George Orwell vedel už dávno, že „každá revolúcia sa končí tým, že sa ku korytám dostanú nové prasatá,“ povedala Olga Sommerová v rozhovore pre Festivalové noviny. Sama však v žiadnom prípade nerezignovala na demokraciu a má recept na to, ako proti neduhom spoločnosti bojovať: „Postaviť sa proti tým, ktorí nám slobodu berú. Každý môže niečo napraviť, hoci len vo svojej dedine, či meste“. Olga Sommerová je jednou z najvýznamnejších českých režisérok. Vo svojich filmoch sa venuje sociálnym témam a medziľudským vzťahom, ale tiež spoločenským fenoménom, feminizmu, či dejinám Česka.

 

Fedor Gál je významnou osobnosťou Nežnej revolúcie. Na festivale Jeden svet príde diskutovať o extrémizme. “U politikov a mnohých aktivistov je rómska otázka podľa mňa iba práca. Na riešenie rómskeho problému sa dobre podávajú granty, výborne sa tým manipuluje vo volebných programoch. Ťažko sa pomáha konkrétnym rodinám, komunitám, jednotlivcom. Klobúk dolu pred všetkými, ktorí to dokážu a pracujú v teréne,“ povedal Gál pre Jeden svet k filmu 35 mesiacov s Natálkou, ktorého je spoluautorom. 

 

Pripravili sme pre vás aj režisérske debaty s autormi filmov zaradených do súťaže Slovenský dokumentárny film. Dokument Hviezdy za železnou oponou príde osobne uviesť režisér Pavel Jirásek a scenárista Martin Polák (nedeľa 23.11. v KC Dunaj). Dokument hovorí o zahraničnej hudbe ako nositeľke závanu demokracie a slobody v Československu v rokoch 1965 – 1990.  „Podarilo sa nám natočiť rozhovory so skutočnými hviezdami, ktoré vtedy do Československa prišli“, hovorí Martin Polák s tým, že diváci uvidia napr. výpovede Joan Baez, Mika Jaggera a ďalších.

 

Nenechajte si ujsť našich hostí!