Sloboda nie je zadarmo - debata o tom, kam sme sa dostali za 25 rokov od Nežnej revolúcie

V spolupráci so Zastúpením Európskej komisie na Slovensku a s Café Európa sme na festivale v nedeľu diskutovali o tom, ako vyzerá slovenská spoločnosť 25 rokov od Novembra 89. 

 

"To, že si väčšina ľudí na Slovensku myslí, že nebolo treba robiť také veľké zmeny, je šokujúce," povedala sociologička Zora Bútorová uvádzajúc výsledky preiskumov verejnej mienky. "Zo všetkých prieskumov jednoznačne vyplýva, že ľudia oceňujú politické slobody, nikoho by nenapadlo vracať sa späť. Na druhej strane, ľudia tiež majú pocit, že nemôžu ovplyvňovať rozhodnutia politikov," doplnila. 

 

"Každý, kto dnes chce niečo robiť, môže. V tomto sme slobodní," zaznelo z úst literárneho vedca Petra Zajaca. 

 

"To, v čom naša spoločnosť po Nežnej revolúcii zlyhala, je správanie sa k tým najslabším. Dúfam, že v tomto budeme o ďalších 25 rokov inde," predstavil na záver diskusie svoje želanie publicista Michal Havran. 

 

Súhlasil s ním aj posledný diskutujúci, hudobník a zakladateľ festivalu Pohoda, Michal Kaščák: "Vzťah k Rómom a k tým najchudobnejším je katastrofálny," povedal.

 

Zároveň v priebehu diskusie zaznelo z Kaščákových úst aj to, že na festivale Pohoda vníma, že sú dnes ľudia oveľa aktívnejší, ako keď festival začínal. "Dnes máme diskusné stany 5-krát väčšie a sú plné," prezentoval Kaščák optimisticky. 

 

V priebehu diskusie, ktorá trvala hodinu a pol, sa hostia vyjadrili k tomu, ako vnímajú našu súčasnú spoločnosť, prečo sme tam, kde sme, nakoľko sme slobodní, prečo Slováci volia tých, ktorých volia, aj to, že nie sú spokojní so zdravotníctvom a školstvom, ktoré - pre porovnanie - Česi u seba vnímajú ako fungujúcejšie. Zaznievali rôzne názory nie len z panelu, ale aj zo strany publika, v ktorom sedel napríklad aj Fedor Gál, ďalšia z významných osobností Nežnej revolúcie.