Ukrajina sa nás týka!

Na festivale Jeden svet tento rok vystúpila aj ukrajinská občianska aktivistka Viktoria Solonicyna zo vzdelávacej mimovládnej organizácie AHALAR. Organizácia sa už od 90-tych rokov venuje projektom aktivizácie lokálnych komunít, podpory dialógu medzi samosprávami, miestnymi podnikateľmi a občianskym sektorom. Viktoria sa zúčastnila otvorenia festivalu vo štvrtok 20. 11. 2014 a tiež diskusie Café Európa Ukrajina sa nás týka

 

Okrem ukrajinskej aktivistky vystúpili v diskusii aj analytik Alexander Duleba, fotograf Michal Burza a politológ Grigorij Mesežnikov.

 

AHALAR je partnerom Človeka v ohrození a budú spoločne realizovať projekt na podporu občianskej spoločnosti na Ukrajine prostredníctvom zdieľania slovenských skúseností z tranzície. Človek v ohrození aktuálne realizuje zbierku SOS Ukrajina na pomoc ľuďom, ktorí žijú v konfliktných oblastiach. Návštevníci festivalu môžu počas šiestich dní jeho trvania prispieť zbierky v pokladničkách vo všetkých festivalových kinosálach.

 

Zároveň je v KC Dunaj výstava fotografií držiteľa Slovak Press Photo 2013 Michala Burzu z Ukrajiny s názvom Uprising in Ukraine. Výstava mapuje revolučné dianie na Ukrajine. Od januára kedy demonštranti bojovali proti prezidentovi Viktorovy Janukovyčovi, cez ozbrojenú anexiu Krymu, začiatok Antiteroristickej operácie v Slovjansku až po dopad vojny, ktorá prebieha na východe Ukrajiny na civilné obyvateľstvo. Udalosti na Ukrajine sú neustále prepisované tragickými udalosťami.