Víťazným filmom je pre divákov Magický hlas rebelky

Príbeh Marty Kubišovej, ktorý nakrútila známa česká režisérka Olga Sommerová, získal v diváckom hlasovaní najviac pozitívnych hlasov. Dokument Magický hlas rebelky je o príbehu silnej ženy, ktorý je príliš prepojený s dianím v bývalom Československ. Režisérka sa zúčastnila aj diskusie s divákmi po projekcii počas festivalu Jeden svet. "Fascinuje ma samozrejmá a bezpodmienečná odhodlanosť Marty pochovať sľubnú kariéru len preto, aby si zachovala česť a postavila sa proti klamstvu o bratskej pomoci ruských tankov. Zo dňa na deň opustila svetlá rámp a šla lepiť vrecúška, aby mala na živobytie. Marta, sexsymbol 60. rokov, sa ocitla na vidieku v chalupe, kde nebola zavedená voda. Tam odolávala šikane eštébákov. Musím povedať, že tak činila aj s humorom. Ani na chvíľu sa neľutovala, podpísala Chartu 77, stala sa jej hovorkyňou. Bola zmierená s tým, že môže skončiť vo väzení ako jej priatelia. Martin charakter nezlomila vidina lákavého úspechu. Je pre mňa, i pre nás výzvou, že je možné povedať diablovi NIE," povedala Olga Sommerová.

 

o hrdinke svojho filmu pre Festivalové noviny. Silným príbehom a spôsobom spracovania príbehu chce Olga Sommerová osloviť aj mladého diváka, ktorý režim pred Nežnou revolúciou nezažil: "Filmy o hrdinoch, ktorí sa postavili totalite, sa obracajú predovšetkým na mladú generáciu, ktorá reštrikcie, klamstvá a beznádej komunistického režimu neprežila. Mladí ľudia, ktorí sa do slobody narodili, slobodu milujú. Neuvedomujú si ale, že je treba strážiť si ju každý deň. To, že film zapůsobil na mladú generáciu, bolo jasné na tohtoročnom festivale v Karlových varoch, kde dostal divácku cenu. Väčšinu publika tvorili mladí."

 

 

V diváckom hlasovaní ďalej uspel dokument Neznámi hrdinovia, ktorý tiež medzinárodná porota vybrala za najlepší slovenský dokument vo víťaznej sekcii tohto ročníka festivalu Jeden svet.

Na treťom mieste sa umiestnil film Chicagogirl o tom, ako mladá Sýrčanka žijúca v USA pomáha revolúcii v rodnej krajine.

 

Vyžrebovali sme víťazov cien diváckeho hlasovania. Pozrite sa, či ste získali ceny, tu.