Víťazným slovenským dokumentom festivalu sú Neznámi hrdinovia

V súťažnej sekcii 15. ročníka festivalu Jeden svet "Slovenský dokumentárny film" zvíťazila snímka režiséra Dušana Hudeca Neznámi hrdinovia, ktorá približuje málo známu tému. Hovorí o amerických letcoch, ktorí pomáhali poraziť fašizmus v Československu a ktorých Slováci ukrývali počas 2. svetovej vojny. Aj napriek tomu, že sa im Nemci vyhrážali zabitím.

 

Slovenský dokumentárny film je jedinou súťažnou sekciou festivalu Jeden svet. Snímku Neznámi hrdinovia si záujemcovia môžu pozrieť v utorok 25. 11. o 18.00 v Kine Film Europe (Pisztoriho palác), Štefánikova 25, vstup je voľný.

 

Medzinárodná porota v zložení Ewa Ciszewska z Poľska (je odbornou asistentkou na Inštitúte súčasnej kultúry Univerzity v Lodži), Martin Štoll z Česka (scenárista a dramaturg dokumentárnych filmov, teoretik dokumentu a televízie) a Zuzana Gindl-Tatárová zo Slovenska (dramaturgička a scenáristka, podieľala sa na výrobe 12 celovečerných filmov) ocenila „sprítomnenie pozitívnej témy hrdinstva, ľudskosti a solidarity, ktorá nie je v mediálnom priestore častá a zároveň použitie adekvátnych vyjadrovacích prostriedkov“.

 

Na územie Slovenska sa zrútilo počas 2. svetovej vojny 46 amerických bombardovacích a 8 stíhacích lietadiel. 106 letcov pritom zahynulo a približne 370 bolo chytených a odvlečených do zajateckých táborov. Mnohým letcom sa však podarilo uniknúť aj vďaka nezištnej pomoci Slovákov, ktorí nasadzovali vlastné životy.

Režisér Dušan Hudec sa rozhodol túto tému natočiť, pretože sa o nej na Slovensku veľmi málo vie. „Vždy ma zaujímala história, vo svojich dokumentoch sa venujem rôznym témam z dejín. Uvedomil som si, že o amerických vojakoch musím nakrútiť dokument teraz, pretože mám poslednú šancu hovoriť s pamätníkmi. Napokon – niektorí z respondentov vo filme sa nedožili premiéry. Chcel som, aby sa z hrdinov Američanov, ktorí ako mladí chlapci prišli zachraňovať celkom cudziu krajinu, ale aj z hrdinov Slovákov, ktorí im poskytovali pomoc, stali známi hrdinovia“, uviedol Dušan Hudec.