Film Mňa neumlčia - víťaz Medzinárodnej súťaže

K už tradičným dvom oceneniam – najlepší Slovenský dokumentárny film a Cena diváka – organizátori tento rok pridali novinku. Bola ňou sekcia s Hlavnou medzinárodnou súťažou. „Súťažili v nej filmy zobrazujúce silné príbehy jednotlivcov, ktorí bojujú alebo bojovali za lepší svet,” objasňuje nosnú myšlienku novej súťaže riaditeľka festivalu Nora Beňáková.

 

Medzinárodná porota, ktorú tvorila filmová odborníčka Jadwiga Hučková z Jagelonskej univerzity v Krakove, ruská režisérka Maša Noviková pôsobiaca v Holandsku a filmový odborník Miro Ulman zo Slovenského filmového ústavu, udelili medzinárodné ocenenie austrálskemu dokumentu Mňa neumlčia z dielne režisérky Judy Rymer. Film je príbehom mladej Austrálčanky Charlotte, ktorá sa potom, ako ju znásilnia v Keni, kde pomáhala v slumoch, odmietne vzdať a dlhé roky bojuje za spravodlivosť. A to nielen pre seba, ale aj pre všetky obete znásilnení, ktorých riešenie je v Keni stále tabu. Porota svoj výber odôvodnila tým, že film neopísal len osobný príbeh ženy bojujúcej za svoju česť, ale zároveň bojoval aj za práva žien v Keni.

 

Čestné uznanie porota udelila snímke Bremeno mieru zobrazujúcej príbeh generálnej prokurátorky Guatemaly, ktorá túži po spravodlivom súdnictve v mafiou a niekdajším despotickým režimom rozorvanej krajine.