Filmy o férovejšom svete

Rok 2015 je Európskym rokom rozvoja

 

Je férové, ak vyhadzujeme potraviny a každý deviaty človek na planéte chodí spať hladný? Stojí nám lacnejší benzín za to, aby vyhynuli gorily v Kongu? Aj tieto otázky by sme si mali klásť, ak chceme žiť v spravodlivom svete. Naše každodenné spotrebiteľské rozhodnutia vplývajú na kvalitu nášho života, ale aj života ľudí v rozvojových krajinách. Tak ako to naznačuje vizuál festivalu Jeden svet – to, koľko vody z pomyselného pohára odpijeme na našej strane zemegule, ovplyvňuje množstvo vody na jej opačnom konci.  Prečo svet nie je férový pre všetkých sa dozviete vo filmoch zaradených do hlavnej sekcie tohoročného festivalu s názvom Férovejší svet.

 

Porušovanie práv civilistov v konfliktných zónach v Sýrii a Lýbii, ale tiež súčasné dianie v  Čečensku, Abcházsku či Podnestersku, kontroverzné témy, ako je používanie dronov alebo príbeh Edwarda Snowdena  – to sú témy, o ktorých Máte právo vedieť.

 

Rusko, Ukrajina, Bielorusko, Irán, Honkong, či Zimbabwe – všade tam žijú obdivuhodní ľudia, ktorých Cesty ku slobode sú rôzne a veľmi náročné.

 

Sme schopní spolunažívať s menšinami či s imigrantmi? Alebo sa bojíme inakosti? Diskriminujeme? Spoluvytvárame férový svet, v ktorom majú miesto aj tí, čo sú na úteku zo svojich krajín? Odpovede ponúknu dokumenty zaradené v sekcii Rozmanitosť v nás

 

Bez cukru, bez civilizácie, v spoločnosti zvierat na dánskej biodynamickej farme...Aj takto sa dá žiť – presvedčia nás filmy v sekcii Môj život inak.

 

Po prvý raz uvedie festival Jeden svet Medzinárodnú súťaž. Tu sa stretnú silné príbehy jednotlivcov, ktorí bojujú za lepší svet. Ako napríklad generálna prokurátorka Guatemaly túžiaca po spravodlivom súdnictve, bývalá prostitútka bojujúca proti násiliu na ženách v Chicagu, austrálska aktivistka, ktorej nie sú ľahostajné obete znásilnenia v kenských slumoch...

 

Autorské dokumenty o spoločenských témach, ktoré za posledný rok vznikli v našej krajine aj tentoraz budú súťažiť v sekcii Slovenský dokumentárny film. Ani v roku 2015 nezabúdame na žiakov, na ktorých čaká Jeden svet deťom.

 

Festival Jeden svet je jediným kultúrno-vzdelávacím podujatím na Slovensku, ktoré sa komplexne zaoberá ľudsko-právnymi a globálnymi témami. Každoročne prezentuje okolo 60 dokumentárnych filmov prevažne zahraničnej produkcie, vyše desiatku diskusií na aktuálne témy, fotografické výstavy a koncerty.