Jeden svet uvedie svetovú premiéru filmu Na sever

Filmový festival Jeden svet v spolupráci s Českým centrom uvedie 30.11. o 19:30 v kine Mladosť svetovú premiéru česko-izraelského filmu Na Sever. 

 

 

Film divákom vyrozpráva príbeh skupiny českých židovských tínedžerov, ktorí počas 2. svetovej vojny odchádzajú "na sever". Bez rodičov, učiteľov, dospelých – majú iba sami seba navzájom. Začína sa ich najväčšie životné dobrodružstvo. Strávia spolu štyri roky v Dánsku, v oáze pokoja uprostred besniacej 2. svetovej vojny. Iba vďaka tomu sa im podarí prežiť apokalypsu a začať nový vlastný život. Po 70-tich rokoch od svojho odchodu sa rozhodli rozpovedať svoj príbeh.

 

Režisérka Nataša Dudinski hovorí o filme: "Je to príbeh o dospievaní v cudzej zemi, ktorá sa nebála otvoriť sa utečencom. Príbeh o náhlej strate domova a blízkych a o sžívaní sa s novou kultúrou a spôsobom života. Je to tiež príbeh o záchrane. Vtedy, podobne ako aj dnes, to až na svetlé výnimky neboli vlády, ktoré pomáhali utečencom, ale hlavne jednotlivci. Vďaka nim však môžu traumatické utečenecké príbehy končiť happy endom." 

 

Autorkou námetu je česká novinárka Judita Matyášová, ktorá objavila tento unikátny a úplne zabudnutý príbeh v roku 2010. Jej kniha o tomto príbehu "Přátelství navzdory Hitlerovi" sa stala bestsellerom v Čechách a v roku 2013 získala cenu Arnošta Lustiga. Jej výstava aktuálne nájdete v Múzeu židovskej kultúry v Bratislave, jej výstava potrvá do 30. 1. 2016.

 

 

Ukážka z filmu Na sever.