Tipy na piatok

Čo s piatkovým večerom? Poďte na Jeden! Čo si z dnešného programu filmového festivalu Jeden svet vybrať a nezmeškať? V ponuke je hneď niekoľko filmov a podnetných diskusií so zaujímavými hosťami. 

 

 

Z bohatého piatkového programu vyberáme tri diskusie: 

  • Ak niekoho zaujíma situácia v dnešnom Rusku a chcel by vedieť ako čítať vnútornú, ale aj zahraničnú politiku tejto krajiny, nemal by vynechať film Volebné obdobie, po ktorom nasleduje diskusia Putinove Rusko: domáca politická klíma a mocenské ambicie s Jefim Fištejnom - poradcom prezidenta Rádia Svobodná Evropa, Mišou Kapustinom - liberálnym rabínom a emigrantom z Krymu, a Grigorijom Mesežnikovom - prezidentom Inštitútu pre verejné otázky. 

    KC Dunaj, premietanie filmu o 17:30, diskusia o 19:00. 

  • V priestoroch toho istého klubu, len vo vedľajšej miestnosti, prebehne aj ďalšia diskusia, debata s názvom Jadrová Ukrajina - o atómkach bez ľudí?. Iryna Holovko z Národného ekologického centra Ukrajina bude diskutovať s analytikom Jurajom Mesíkom a Danou Marekovou z Bankwatch Network o tom, ako súvisí energetika s občianskou spoločnosťou a demokraciou.

    KC Dunaj - galéria, 18:00

  • Sériu dnešných diskusií uzatvára debata s názvom Príbehy úspešných rómskych žien, pred ktorou návštevníkom premietneme tri kratšie dokumenty - Svet podľa Zdenky, Nácviky života a Primáška. 

    Kino Lumiére, sála K2, 17:30

 

 

Na svoje si však prídu aj filmových zážitkov chtiví diváci:

 

Karikaturisti: Pešiaci demokracie

Niekoľko ťahov perom dokáže rozosmiať ale aj naštvať. Paríž, Moskva, Jeruzalem, New York, Peking, Caracas... Slávny francúzsky karikaturista Plantu sa vydal za svojimi kolegami z celého sveta, aby zistil, že karikaturisti sú na tom všade rovnako. Dobrá karikatúra vie rozčúliť mocných na celom svete. Teroristický útok na redakciu Charlie Hebdo potvrdil, že byť karikaturistom je rovnako riskantné ako byť pešiakom vo vojne.

Kino Lumiére, sála K1, 20:15

 

Bojovníci zo severu

Dokumentárny film o tom, prečo sa desiatky mladých ľudí z Európy v posledných rokoch pridávajú k radikálnym islamistickým skupinám na Blízkom východe, či v Africkom rohu. Aké sú ich motívy? Mladý muž pôvodom zo Somálska podáva anonymné svedectvo o tom, ako radikálne hnutie aš-Šabáb regrútuje v Dánsku svojich prívržencov. Ako sa ich cesty končia? A ako sa s osudom svojich zmanipulovaných detí vyrovnávajú ich rodičia?

Kino Lumiére, sála K2, 21:00

 

Hip Hop-erácia

Môže sa súbor seniorov a senioriek, ktorého vekový priemer sa blíži deväťdesiatke a skoro všetci členovia majú umelý kĺb, úspešne zúčastniť hip-hopovej tanečnej súťaže? Prečo nie? Film sleduje fascinujúcu cestu novozélandských nadšencov, ktorí to so svojím vystúpením chcú dotiahnuť až do Las Vegas. Životný elán a nadhľad im rozhodne nechýbajú. Humorná snímka o ľuďoch mladých duchom.

Kino Mladosť, 20:00