Tipy na pondelok

Predposledný deň festivalu Jeden svet nám prinesie slovenský dokument Stopy v snehu a zároveň ponúkne podnetné diskusie o minulosti s presahom do dnešných problémov migrácie. Môžeme sa tešiť na diskusiu k svetovej premiére filmu Na sever s jeho tvorcami o českých tínedžeroch, ktorí počas 2. svetovej vojny odišli sami do cudzej krajiny a tiež na diskusiu s režisérkou filmu Cargo 200 o ruských vojakoch na Ukrajine. Pondelok je plný nových tém!

 

Predstavia sa dva dokumenty, po ktorých bude nasledovať diskusia s ich tvorcami. O tom, kto sú ruskí vojaci, ktorí denne bojujú a umierajú na Ukrajine sa s režisérkou filmu Cargo 200 Mashou Novikovou môžete porozprávať na diskusii po uvedení jej filmu v kine Lumiere o 18.30. O hodinu neskôr sa v kine Mladosť predstaví film Na sever, ktorý otvorí diskusiu nielen o vojne, ale aj o dospievaní v cudzej krajine a pocitoch migrantov v cudzom svete.

 

Slovenskú dokumentárnu scénu zastúpi film Slavomíra Zrebného Stopy v snehu, ktorý mapuje pašovanie literatúry v Československu počas neslobody. Veľmi zaujímavý dokument hovorí o tom, ako sa dá bojovať proti komunistickému režimu rozširovaním necenzúrovaných informácií a opisuje tiež odhodlanie ľudí bojovať za slobodu, aj napriek hrozbe straty slobody vlastnej.

 

Kto v piatok nestihol film režisérky Judy Rymer Mňa neumlčia, ktorý je zaradený do Medzinárodnej súťaže festivalu, má možnosť si snímok pozrieť v pondelok v kine Mladosť o 18.00. Film je silnou výpoveďou Charlotte z Austrálie, ktorá sa po znásilnení v Nairobi napriek odporúčaniam k odchodu z krajiny rozhodla bojovať za férovejší svet a postaviť sa voči páchateľom, ale aj voči nefungujúcemu súdnictvu v krajine, kde je dennodenné znásilňovanie zamietané pod koberec.

 

Zaujímavé projekty, ktoré prinášajú pokusy o zmeny po malých krôčkoch dokumentujú snímky režisérov Caspersena a Larsena Palestínsky maratón a Domino efekt od režisérov Niewieri a Rosolowskeho. Podobným dokumentom je aj Pieseň bez domova režisérky Ayat Najafi, ktorá sleduje skladateľku Sáru Nadžafí. Tá sa snaží usporiadať koncert aj napriek absurdnému zákazu ženského sólového spevu, ktorý v Iráne platí.

 

Filmová sekcia Máte právo vedieť prináša film Ťažko uveriteľné. Škandalózne odhalenie obchodu s orgánmi dokumentuje sedemročné vyšetrovanie masových vrážd väzňov v Číne za účelom predaja ich orgánov zahraničným pacientom. Zároveň otvára otázky, ako je možné, že sa toto stále deje? Kto má právo postaviť hodnotu života jedného človeka nad druhého? Hľadať odpovede na ne bude film v pondelok o 20:30 v Quo Vadis.

 

Anna Semberová