Medzinárodná súťaž

Festival Jeden svet prichádza tento rok s novinkou.  Po prvý raz má aj medzinárodnú súťaž. Porota bude hodnotiť výnimočné dokumenty o obdivuhodných ľuďoch, ktorí  bojujú za spravodlivejší svet.

 

Brenda je silná a odvážna žena. Niekdajšia prostitútka veľmi dobre vie, čím si ženy na ulici prechádzajú. Aj preto sa rozhodla im pomáhať. Snímka Dreamcatcher  nás spolu s ňou zavedie priamo do nočných ulíc Chicaga a ponúkne príbehy žien, ktoré skladajú obraz o špirále sexuálneho zneužívania.

 

Guatemala – krajina, kde vražda väčšine páchateľov doteraz „prešla“. Neobjasnených ich zostáva až 95 percent! Bývalá ľudskoprávna aktivistka a obhajkyňa Claudia Paz y Paz sa pred 5 rokmi stala prvou ženou na pozícii vrchnej štátnej žalobkyne. Bremeno mieru ukazuje zákulisie jej úradu, na čele ktorého chce dostať pred súd vrahov, šéfov drogových kartelov, ale aj predstaviteľov vojenskej junty, ktorá mala v 80. rokoch na svedomí genocídu domorodého mayského obyvateľstva.

 

Laureát Sacharovovej ceny doktor Denis Mukwege  je Muž, ktorý uzdravuje ženy, obete znásilnenia  počas 20-ročného konfliktu na východe Konžskej demokratickej republiky. Jeho aktivity sa páchateľom nepáčia. Doktor s nevídaným životným osudom žije v súčasnosti izolovane od sveta a pod ochranou členov mierových jednotiek OSN.

 

Austrálčanka Charlotte, ktorá pomáha ľuďom v slumoch v Nairobi, zažije vo svojom dome prepadnutie a hromadné znásilnenie. Nie je jediná s podobnou skúsenosťou. V Keni sú totiž znásilnenia na bežnom poriadku, téma je tam stále tabu a dovolať sa spravodlivosti je takmer nemožné. Charlotte to chce zmeniť, vraví „Mňa neumlčia“

 

U nás málo známy Gilberto Bosques  bol hrdinom druhej svetovej vojny. Tento mexický generál, konzul a diplomat riskoval život, aby zachránil Židov v Európe. „Mexický Schindler“ tisíckam z nich zabezpečil Víza do raja.