Zahraniční hostia

Máša Noviková je dokumentaristka, pôsobí v Holandsku. Študovala pegagogiku na Moskovskej univerzite a krátko pracovala ako učiteľka ruského jazyka a literatúry. Krátko pred pádom Berlínskeho múru sa presťahovala do Holandska, kde začala pracovať ako výkonná riaditeľka v holandskej štátnej televízii. Zároveň študovala scenáristiku a réžiu u Stefana Mayakowskeho. Od roku 2000 začala s režírovaním vlastným dokumentárnych filmov.

 

Natočila jedenásť filmov, na festivale Jeden svet predstaví svoju čerstvú snímku Cargo 200 o mŕtvych ruských vojakoch v nevyhlásenej vojne na Ukrajine. O vojakoch, o ktorých sa nehovorí. Za svoje filmy získala viacero ocenení a nominácií na významných svetových festivaloch, ako je napríklad najvýznamnejší festival nezávislých filmov Sundance. 

 

Nataša Dudinski sa narodila v Košiciach, od roku 1994 žije v Jeruzaleme. Po štúdiu jazykov na pražskej Univerzite Karlovej a medzinárodných vzťahov na newyorskej Columbia University, v Jeruzaleme študovala film na Sam Spiegel Film and TV School. V roli režisérky, kamaramanky, strihačky či producentky sa podieľala na mnohých ocenených dokumentárnych filmoch pre Českú a Izraelskú televíziu, ako aj ďalšie médiá.

 

Na režisérskom konte má deväť filmov. Na festivale divákom predstaví svoj dokument z tohto roku s názvom Na Sever. Hneď svojim prvým filmom Vukovar: mesto alebo minulosť? získala v roku 1993 ocenenie VH1 Honours v Hollywoode. 

 

 

Al-Hakam Shaar je pôvodom Sýrčan, momentálne pôsobí ako výskumník na Stredeurópskej univerzite v Budapešti, kde sa venuje Projektu Aleppo. K našim južným susedom prišiel pred ôsmimi mesiacmi. Cieľom projektu, ktorý vedie, je zozbierať čo najviac informácií a dát, ktoré po ukončení sýrskeho konfliktu uľahčia rekonštrukciu jeho rodného mesta Aleppo a umožnia vyhnúť sa chybám, ktoré pri povojnových rekonštrukciách miest urobili v iných krajinách.

 

 

  

 

 

 

 

 

 

Jefim Fištejn je v Česku žijúci publicista, esejista a scenárista pôvodom z Ukrajiny. Poradca Prezidenta Rádia Svobodná Evropa. Študoval žurnalistiku na Lomonosovej univerzite v Moskve, po štúdiách sa presťahoval do Prahy, kde pôsobil ako prekladateľ. V roku 1980 ho kvôli podpisu Charty 77 prinútili emigrovať do Rakúska. 

 

 

 

 

 

Miša Kapustin - Foto: SMEMiša Kapustin bol hlavným rabínom na Kryme. Viedol tam liberálnu reformnú židovskú komunitu. Počas revolučných udalostí otvorene podporoval kyjevský majdan. Po okupácii polostrova Ruskom sa odtiaľ rozhodol ujsť. Zobral rodinu a presťahoval sa do Bratislavy na pozvanie Ústredného zväzu židovských náboženských obcí na Slovensku. 

 

 

 

  

 

 

Iryna Holovko je z Kyjeva, od roku 2007 pôsobí v Ukrajinskom národnom ekologickom centre, kde koordinuje občianske kampane proti problematickým projektom v energetike. Osobitne ju zaujíma jadrová (ne)bezpečnosť a prechod na čisté zdroje energie. Iryna je priama účastníčka “Maidanu” a verí, že vývoj v energetike ovplyvňuje demokratizáciu Ukrajiny. Preto sleduje pôsobenie európskych finančných inšitúcií v jej krajine, či financujú projekty prospešné a posilňujúce demokraciu alebo naopak.

 

 

 

Andrea Culková je česká režisérka, študovala dokument na pražskej FAMU, venuje sa predovšetkým televíznej dokumentárnej tvorbe. Vo filme Sugar Blues, ktorý predstaví na festivale Jeden svet, sa päť rokov snažila mapovať účinky cukru na ľudský organizmus. Po piatich rokoch natáčania sa stala vášnivým odporcom tohto sladkého dochucovadla, o čom sa snaží presvedčiť aj svojich divákov.

 

 

 

 

 

Zoznam hostí pravidelne aktualizujeme.