Jeden svet na utorok: Tipy na cooltúrne zážitky

Posledný festivalový deň si vychutnajte. Ešte 14 filmov, dve diskusie a navyše skvelá príležitosť začať sa tešiť na budúci rok! 

 

Začnime tým, že Gándhí mal pravdu, keď tvrdil – buď zmenou, ktorú chceš vidieť okolo seba. A že sa to dá robiť naozaj vo veľkom, potvrdzuje dokument Yesmeni sa búria. Andy Bichlbaum a Mike Bonanno sa pred novinármi hrajú na lobistov či úradníkov, a tak odhaľujú skutočné zámery korporácií. Cieľom rafinovaných happeningov yesmenov sa už stal Mc Donald's, Shell a nešetrili ani Georga Busha. Nechajte sa inšpirovať o 18:40 hod. v Kine Mladosť! 

 

O boji za lepší svet je aj film Môj džihád. V belgickom regióne Vilvoorde snaď každý pozná niekoho, kto odišiel bojovať do radov Islamského štátu. Imám Sulyaman vysvetľuje príčiny radikalizácie a svojím pozitívnym príkladom vracia slovu džihád jeho pôvodný význam. Aký to je, prezradí film Marka De Visschera o 19:15 hod. v Open Gallery.

 

Hľadáte spolužiaka zo základnej, pomoc s odvozom skrine alebo vďačných čitateľov svojich názorov? Facebook či Twitter poslúžia na všetko. Niekedy aj na hľadanie vlastného dieťaťa. Svoje o tom vie rodina, ktorej syn vybehol v záchvate depresie z domu a zmizol. Pomôžte nájsť Sunila, vyzývajú na sociálnych sieťach. Pátranie sa mieša s honbou po teroristoch a režisér Neal Broffman odhaľuje o 18:00 h. v KC Dunaj deštruktívnu moc nových médií.  

 

Ak ste v sociálnych sieťach lapení i vy, určite ste sa už niekedy nechali obabrať. Prečo veríme viac názorom kamarátov ako overených informáciám v serióznych médiách? Je to nami alebo nimi? Na túto tému bude v KC Dunaj hovoriť mediálna analytička Miroslava Kernová, psychológ Dušan Ondrušek a sociológ Petr Lupač. Diskusia pod názvom Vrtieť webom – informácie v ére digitálnych médií sa začína o 19:30 h. a organizuje ju o. z. Téma dne a projekt Svet medzi riadkami. 

 

Hoci na Slovensku nie je na kultúru údajne dosť peňazí, niektoré naše dokumenty sú známe po celom svete. Vraj aj preto, že nedostatok zdrojov núti tvorcov k väčšej kreativite. O tom, ako je na tom slovenská Cooltúra, hovorí smiešno-vážny film Mira Rema, ktorý premietneme o 19:00 hod. v sále VŠMU. Že je cool aj sám režisér, sa môžete presvedčiť na následnej diskusii.   

 

A potom zazvonil zvoniec…. a tím filmového festivalu Jeden svet sa pustil do práce na ďalšom ročníku.

 

Ďakujeme vám za priazeň a tešíme sa do-u-videnia!