Premietaj aj Ty

Občianske združenie Človek v ohrození prináša projekt Premietaj aj ty počas celého roka.

 

 

Cieľom projektu je, aby čo najviac ľudí malo možnosť zhliadnuť vybrané dokumentárne filmy o zaujímavých témach z archívu medzinárodného filmového festivalu Jeden svet. Ponúkame Vám dokumentárne filmy, ktoré si môžete zadarmo objednať prostredníctvom prihlasovacieho formulára a premietať ich u seba doma, v škole, v práci pre vašich známych alebo môžete usporiadať verejnú projekciu vo vašej obci pre širšiu verejnosť. Naraz požičiavame 3 tituly. Filmy zasielame na stiahnutie prostredníctvom zaslaného linku. Ako postupovať si prečítajte TU.

 

Ponuka filmov

 

Filmy o migrácii:

 

Nora spieva pre Sýriu 

Els van Driel / Holandsko / 2014 / 20 min. / český dabing / vhodné pre vek od 10 rokov

10-ročná Nora a jej rodina utiekla kvôli vojne z domova v Sýrii. Nora žije v utečeneckom tábore v Jordánsku a napriek smútku za domovom sa snaží byť optimistická a sníva o tom, ako si jedného dňa otvorí umeleckú školu v slobodnej Sýrii. 

 

Rok bez rodičov

Els van Driel / Holandsko / 2015/ 24 min./ český dabing / vhodné pre vek od 10 rokov 
11-ročnému Tareqovi sa podarilo spolu so strýkom a bratrancom utiecť z vojnou zmietanej Sýrie. Film hovorí o jeho dlhej ceste do Holandska, kde žije už takmer rok bez rodičov a zobrazuje jeho život v novej škole. Rodičom pravidelne posiela video záznamy a verí, že čoskoro dostanú azyl, aby mohli žiť opäť spolu.

 

Stáť sa Európanom

Hanne Phlypo, Catherine Vuylsteke / Belgicko/ 2013 / 60 min. / české titulky / vhodné pre vek od 14 rokov

Traja mladí chlapci v Európe sa snažia žiť život ako každý iný v ich veku. Nie je to ale jednoduché, keďže pochádzajú z Afganistanu, Sýrie a Guiney. Film zobrazuje kolobeh migrácie na troch osobných príbehoch dospievajúcich mužov  v celej svojej šírke: počiatočná idealizácia Európy, ilegálne prekračovanie hraníc, čakanie na rozhodnutie o pridelení azylu, pobyt v dome pre maloletých cudzincov a deportáciu.

 

Plavba

The Crossing, George Kurian, Nórsko | 2015 | 55 min./ české titulky / vhodné pre vek od 14 rokov
Muzikant Nabil, novinárka Angela a IT-ičkár Rami utiekli pred vojnou v Sýrii do Egypta. Situácia utečencov sa tu však zo dňa na deň zhoršuje a hrozí najhoršie - deportácia. Skupina priateľov volí veľmi riskantné riešenie: plavbu do Európy. Autentické zábery natočené priamo na lodi umožňujú divákom cestu fyzicky prežiť spolu s nimi. Ako z toho vyviaznu? A čo ich v Európe čaká? Dokážu byť znovu šťastní? Po niekoľkých mesiacoch na novom kontinente zisťujú, že z lode, ktorá sa môže kedykoľvek potopiť, bohužiaľ ešte nevystúpili.

 

 Aj my sme tu doma

Marcel Pázman a IOM / SR / 2013 / 22 min. / v slovenčine / vhodné pre vek od 12 rokov

Dokument o živote migrantov na Slovensku a o tom, ako ich vidia Slováci.

 

 

Filmy o rozvojovej spolupráci: 

 

Dajte nám peniaze

Bosse Lindquist / Švédsko / 2012 / 58 min. / anglicky / české titulky / vhodné pre vek od 17 rokov

Ako sa vďaka slávnym hudobníkom (Bono Vox, Bob Geldof) vyzbierali milióny dolárov na pomoc v rozvojových krajinách a ako tieto peniaze skutočne pomáhajú? O pomoci, ale aj stereotypoch chudobnej Afriky je film Dajte nám peniaze.

 

Solárne mamy

Jehane Noujaim, Mona Eldaief / USA, Dánsko, Veľká Británia / 2012 / 75 min. / pôvodné znenie / české titulky / vhodné pre vek od 18 rokov

Rafea, matka a manželka z chudobnej dediny, sa vydá z Jordánska na cestu do Indie, aby sa naučila zostavovať a inštalovať solárne panely s ďalšími ženami z rozvojových krajín a to aj napriek všeobecnému nesúhlasu okolia.

 

Človek v Afganistane

Boris Bočev / SR / 2013 / 20 min. / v slovenčine / vhodné pre vek od 16 rokov

Film, ktorý nám približuje skutočný život Afgáncov očami rozvojového pracovníka Mária Straku.

 

Vzdelanie po čínsky

Weijun Chen / Čína, Juhoafrická republika / 2012 / 58 min. / pôvodné znenie / české titulky / vhodné pre vek od 18 rokov

Mladý čínsky absolvent súkromnej vysokej školy v zúfalej snahe nájsť si prácu a čínsky učiteľ, ktorý robí nábor študentov do súkromnej školy sľubujúc vysnívanú budúcnosť - dve ústredné postavy dokumentu o mladých ľuďoch a ťažkých podmienkach v univerzitnom systéme či na trhu práce v Číne. 

 

Zelený tiger sa prebúdza

Gary Marcuse / Kanada / 2011 / 78 min. / pôvodné znenie / české titulky / vhodné pre vek od 18 rokov

Dokumentárny film o začínajúcom enviromentálnom aktivizme a o záchrane jednej z posledných neznečistených riek v Číne prináša unikátne pohľady z minulosti, kedy ekológia nefigurovala na zozname priorít režimu Mao Ce-tunga a príroda bol zdevastovaná kvôli pokroku. 

 

Telo a duša 

Matthieu Bron / Mozambik / 2011 / 54 min. / pôvodné znenie / slovenské titulky / vhodné pre vek od 14 rokov

Príbehy troch telesne postihnutých Mozambičanov, ktorí svojimi aktivitami a postojom ovplyvňujú celú spoločnosť.

 

Laylina melódia

Jens Pedersen, Taj Mohammad Bakhtari / Afganistan, Dánsko / 2013 / 16 min. / český dabing / vhodné pre vek od 11 rokov

Film prináša príbeh Layli, o ktorú sa matka po smrti otca nemohla starať a poslala ju do sirotinca v Kábule, kde sa dostala v rámci výučby aj k hudbe. Obáva sa ale, že jej matka ju zo sirotinca odvedie a prinúti vydať sa.

 

Faridullah má dnes voľno 

Jens Pedersen, Taj Mohammad Bakhtari / Afganistan, Dánsko / 2013 / 17 min. / český dabing /  vhodné pre vek od 10 rokov

Dokument o jedenásťročnom Faridullahovi, ktorý žije v utečeneckom tábore, tvrdo pracuje v tehelni, no napriek tomu sa pozerá na budúcnosť pozitívne.

 

Zelená púšť

Michal Gálik / ČR, SR / 2012 / 60 min. alebo 20 min./ v češtine a s českými titulkami / vhodné pre vek od 16 rokov

O pralesoch na ostrove Borneo a o tom, ako by už nikto z nás nemal ignorovať obrovský problém výrubu pralesov kvôli výrobe palmového oleja, je dokument Zelená púšť.

 

Muž, ktorý sadil stromy

Michal Gálik /ČR, SR / 2013 / 50 min. / v češtine a s českými titulkami / vhodné pre vek od 16 rokov

Dokumentárny film o Ernestovi Vunanovi, ktorý sa snaží o obnovenie pralesov na severozápade Kamerunu, v čom sa mu rozhodla pomôcť aj skupina mladých ľudí z Česka a zo Slovenska.

 

Vitajte v Lolionde

Morten Vest / Dánsko / 2013 / 59 min. / pôvodné znenie / české titulky / vhodné pre vek od 18 rokov

Dokumentárny film o afrických Masajoch, ktorí sú bezohľadne vysídlovaní, o ich tradičných pastvinách v oblasti Loliondo odkúpených od skorumpovanej vlády bohatými investormi zo Spojených arabských emirátov a o masajskom boji o právo na užívanie ich tradičných území.

 

O trhu s orgánmi

Ric Esther Bienstock / Kanada / 2013 / 82 min. / v angličtine, hebrejčine a ruštine / české titulky / vhodné pre vek od 18 rokov

Šokujúci dokument o čiernom trhu s orgánmi, ľudskej etike ale aj o tom, kam sa strácajú zábrany ak ide o záchranu vlastného života. Kanadský dokument nám prináša svedectvá darcov, pacientov, chirurgov ale aj žalobcov z rôznych častí sveta ako Filipíny, USA, Moldavsko či Kosovo. 

   

Filmy od združenia Priatelia Zeme: 

 

Ako žijeme - krátky film o energii  
Bankwatch / 2013 / 7 min. / anglicky / slovenské titulky / vhodné pre vek od 18 rokov
Krátky dokument o energetických projektoch po celej Európe. Z uhoľnej bane v Srbsku do bruselských zasadačiek, od waleských demonštrantov do gruzínskeho televízneho štúdia, dokument prináša pohľad na to, ako sa geograficky mení spôsob, akým vnímame energiu.  

Doba medená 
Česká republika / 2005 / 77 min. / anglicky / české titulky / vhodné pre vek od 18 rokov
Dokumentárny film o Zambii a jej obrovských zásobách medi v baniach, ktoré boli sprivatizované západnými nadnárodnými spoločnosťami a preto zisky z jej ťažby odchádzajú z krajiny. Triezvy a reálny pohľad  na každodennú realitu, ktorú spôsobil pokles ceny medi.

Ropa zadarmo? 
Bankwatch /2012 / 19 min. / anglicky / slovenské titulky / vhodné pre vek od 18 rokov
Dokument o rope v extrémne chudobnej Nigérii, devastajúcich ekologických následkoch jej ťažby, prekvapivo neexistujúcom prínose pre miestne obyvateľstvo napriek tomu, že Nigéria má najväčšie zásoby ropy v Afrike ako aj o tom, čo za sebou zanechávajú spoločnosti ťažiace ropu.  Film ďalej poukazuje na zdravotné problémy obyvateľov spôsobené ťažbou a reálny pohľad na spoločnosti ťažiace ropu v Nigérii už vyše 50 rokov.

Rozvoj ťažby v Mongolsku: O ľuďoch, na ktorých sa pri rozvoji zabudlo
Bankwatch / 2013 / 5 min. / pôvodné znenie / slovenské titulky / vhodné pre vek od 18 rokov
Púšť Gobi v Mongolsku je v súčasnosti najväčšou uhoľnou baňou na svete. Ťažba surovín mala priniesť blahobyt všetkým obyvateľom tejto krajiny. Miestnym kočovným pastierov však namiesto sľubovaného rozvoja priniesol skazu ich spôsobu života.

Zdroj 
Česká republika / 2005 / 77 min. / anglicky a rusky / české titulky / vhodné pre vek od 18 rokov
O tajomstvách, ktoré skrývajú staré ropné polia v Azerbajdžane a o tom, ako všetko so všetkým súvisí. Dokumentárny film o poliach, do ktorých bol vraj zamilovaný Hitler, o "spasiteľskom" kontrakte, zamotanej politike a o jej vysokej cene.  

Zem bridlice 
Francúzsko / 2014 / 44 min. / francúzsky a španielsky / české titulky / vhodné pre vek od 18 rokov
Napriek zákazu ťažby bridlice vo Francúzsku sa francúzska spoločnosť Total rozhodne ťažiť bridlicový plyn v iných krajinách. V Argentíne získala povolenie ťažiť v prírodne jedinečnej oblasti Neuquén v Patagónii. Dokument prináša zábery pôdy a pohľad na miestnu komunitu a malých farmárov, ktorí už desiatky rokov trpia v dôsledku ťažby.

  

 

Filmy o ľudských právach:

 

Slobodný hlas Egypta 
Konstanze Burkard / Nemecko / 2015 / 52 min. /  arabsky, anglicky (slovenské titulky) / vhodné pre vek od 18 rokov

Nawal El Saadawi je známa egyptská spisovateľka, feministka a psychiatrička. Žena, ktorá neraz riskovala život pre svoje presvedčenie a nevzdala sa svojho poslania napriek vyhrážkam smrťou od fundamentalistov, ani napriek hrozným podmienkam, ktoré zažila v ženskej väznici za vlády prezidenta Sadata. 

 

Cargo 200

Masha Novikova / Rusko, Ukrajina / 2015 / 52 min. / rusky, ukrajinsky (slovenské titulky) / vhodné pre vek od 18 rokov

Vo vojne na Ukrajine každodenne umierajú ruskí vojaci. Ich telá tajne dopravujú do Ruska pod kódom ,,Cargo 200". Namiesto pohrebu vojnového hrdinu ich čaká anonymný hrob. Kto sú tí žoldnieri a dôstojníci, ktorí bojujú na Ukrajine za Rusko? Prečo sú ochotní riskovať vlastné životy?  

 

Stopy v snehu

Slavomír Zrebný / Slovensko / 2015 / 52 min. / slovensky / vhodné pre vek od 16 rokov

Dokumentárny snímek o pašovaní literatúry do Československa v období totality, kedy komunistický režim neumožňoval občanom slobodný prístup k informáciám. 

 

Víza do raja 

Lillian Lieberman / Mexico / 2010 / 108 min. / španielsky (iba anglické titulky) / vhodné pre vek od 20 rokov

Tento strhujúci dokumentárny film odhaľuje osud jedného z neznámych hrdinov 2. svetovej vojny Gilberta Bosguese, mexického generálneho konzula vo Francúzsku v rokoch 1939 až 1942, ktorý sa stal známy ako ,,mexický Schindler".

 

Svet podľa Zdenky

Vladimíra Hradecká / Slovensko / 2015 / 15 min. / slovensky (anglické titulky) / vhodné pre vek od 18 rokov

Krátky film zo série o úspešných rómskych ženách - o vnútornom svete rómskej poetky Zdenky Mahajovej.

 

Primáška

Paula Ďurinová / Slovensko / 2015 / 15 min. / slovensky (anglické titulky) / vhodné pre vek od 18 rokov

Krátky film zo série o úspešných rómskych ženách - o huslistke a primáške Barbore Botošovej.

 

Nácviky života

Paula Ďurinová / Slovensko / 2015 / 15 min. / slovensky (anglické titulky) / vhodné pre vek od 18 rokov

Krátky film zo série o úspešných rómskych ženách - o rádovej sestre Anastázii.

 

Tvoj čas

Vlado Rafael / Slovensko, Česká republika / 2015 / 45 min. / slovensky, česky (anglické titulky) / vhodné pre vek od 18 rokov

Po roku 1989 vyrástla na Slovensku a v Česku nová generácia rómskych lídrov, ktorí sa uchádzajú o najvyššie miesta v politickom živote. Aké sú ich doterajšie skúsenosti s politikou? A darí sa im vôbec v politike od pádu komunizmu v Československu presadiť? To sú otázky, na ktoré sa pokúša odpovedať nový dokumentárny film s názvom Tvoj čas...

 

Baro Mariben 

Paula Ďurinová / SR / 2014 / 29 min. / v slovenčine / vhodné pre vek od 18 rokov

Dokumentárny film o "Baro Mariben" t.j. "veľkej vojne".  Film je autentickou výpoveďou o rómskom holokauste na Slovensku počas 2. svetovej vojny.  

 

Deti 404

Pavel Loparev, Askold Kurov / Russia / 2014 / 52 min., rusky (české titulky) / vhodné pre vek od 16 rokov

V roku 2013 prijalo Rusko zákon proti “propagácii homosexuality” medzi mládežou. Mladí gayovia a lesby sa tak stali “chybou systému” a ich šikanovanie získalo posvätenie z najvyšších miest. Internetová stránka Deti 404, ktorú založila Elena Klimovová, zverejňuje odkazy mladých ľudí, ktorí sa kvôli svojej orientácii stávajú obeťami drsného šikanovania. Tvorcovia filmu rozdali niekoľkým týmto deťom kamery, aby nakrútili ako žijú. Autentické videodenníky prekladané rozhovormi tak vytvárajú mrazivý obraz ruskej súčasnosti.  

 

Na bulvári zlomených snov

Csaba Lukács / Maďarsko / 2011 / 20 min. / pôvodné znenie / slovenské titulky /  vhodné pre vek od 15 rokov 

Pohľad na problém obchodovania s ľuďmi - nielen o prostitúcii, nútenej práci a žobraní.

 

Môj džihád

Mark De Visscher / Belgicko /2015 / 52 min. / nemecky, francúzsky, holandsky / české titulky / vhodné pre vek od 18 rokov

Tisíce moslimov žijúcich v Európe sa nechalo zlákať radikálnou ideológiou takzvaného Islamského štátu a odišlo na Blízky východ bojovať svoju „svätú vojnu“. Len Belgicko vlani opustilo vyše 400 mladíkov. V regióne Vilvoorde snáď „každý pozná niekoho, kto odišiel bojovať“ a miestna moslimská komunita sa na túto situáciu snaží reagovať.  

 

Na sever od slnka

Inge Wegge, Jørn Nyseth Ranum / Nórsko / 2012 / 46 min. / pôvodné znenie / české titulky / vhodné pre vek od 15 rokov

O tom, aké je to žiť mimo civilizácie, na opustenej nórskej pláži za polárnym kruhom, surfovať ale aj zodpovedne zbierať naplavené odpadky z pláže, je film o dvoch dobrodruhoch-surferoch, ktorý prináša okrem iného neopakovateľné zábery prírody.

 

Salma

Kim Longinotto / Veľká Británia / 2013 / 90 min. / pôvodné znenie / české titulky / vhodné pre vek od 18 rokov

Príbeh odvážnej Salmy, ktorá cez poéziu rozpráva nielen o svojich túžbach, ale aj o krutom svete moslimských dievčat na juhu Indie. Ten na vlastnej koži zažila, keď ju na deväť rokov zavreli do pivnice či prinútili vydať sa...

  

Súď ma a skúšaj

Ivica Kúšiková / SR / 2013 / 72 min. / v slovenčine / vhodné pre vek od 17 rokov

Dokument o prenasledovaní a likvidácii ženských reholí v 50. rokoch minulého storočia v Československu a o tom, prečo sa mladá žena rozhodne zložiť rehoľný sľub.

 

Špeciálna integrácia

Jozef Banyák / SR / 2012 / 53 min. / v slovenčine / vhodné pre vek od 17 rokov

Špeciálne školy verzus integrácia rómskej komunity - aká je realita a aký typ škôl skutočne rómske deti navštevujú? 

  

Vnuci a vnučky kubánskej revolúcie

Carlos Montaner / USA / 2010 / 60 min. / španielsky / české titulky / vhodné pre vek od 16 rokov

Súčasná mladá generácia Kubáncov vyjadruje svoj názor na kubánsky režim, život na ostrove či jeho budúcnosť. 

 

Tibet - oheň v krajine snehu

Gyatso Losang, Dondhon Namling, Amish Srivastava / USA / 2013 / 57 min. / pôvodné znenie / české titulky / vhodné pre vek od 18 rokov

Šokujúca výpoveď o zúfalých protestoch Tibeťaňov formou sebaupaľovania proti čínskemu útlaku.

 

Útek cez Himaláje

Film od MOST, o.p.s v rámci projektu www.protibet.sk a jeho Festivalu Pro Tibet 2015

Maria Blumencron / Nemecko/ 2000/ pôvodné znenie / české titulky / 30 min. / vhodné pre vek od 16 rokov

Dokument podľa románu Goodbye Tibet od nemeckej autorky Marie Blumencron prináša príbeh 6 detí, ktoré v roku 1999 utiekli pred režimom, tak ako tisícky ďalších, cez Himaláje na sever Indie, kde Dalajláma založil pre malých utečencov školy. Tibetskí rodičia sa dodnes snažia zabezpečiť budúcnosť pre svoje deti tým, že sa ich vzdajú a pošlú ich samých na nebezpečnú cestu cez najvyššie hory sveta. Film nielen o ich púti, ľuďoch, ktorí sú ochotní riskovať a previesť ich cez hory, ale aj o vysokej cene za vzdelanie a nádej na lepší život.

 

Príbeh Ďuriho

Andrei Dascalescu / Holandsko, Rumunsko / 2010 / 8 min. / česky / vhodné pre vek od 10 rokov

Príbeh malého rómskeho chlapca Ďuriho, ktorý bol s rodinou presťahovaný len niekoľko metrov od páchnucej čističky vôd v rámci "dočasného riešenia", ktoré ale trvá dodnes. Dokument prináša pohľad na zúfalé životné podmienky rómskych rodín očami veselého a hravého dieťaťa.

 

Nech sa páči, poďte ďalej

Paula Ďurinová, Vladimíra Hradecká / Slovensko / 2011 / 30 min. / slovensky / vhodné pre vek od 14 rokov

Na Slovensku je odhadom viac ako 600 segregovaných osád, v ktorých žije skoro 200 tisíc ľudí. Možnosti dostať sa z týchto osád a žiť bežný život v spoločnosti sú mizivé. Niektoré obce sú svetlým príkladom toho, že rúcať bariéry sa dá a oplatí sa to.

 

 

Filmy o právach detí od spoločnosti    (viac filmov pre deti v anglickej verzii na www.justkids.tv)    

 

Merlijn sa už školy nebojí 

Susan Koenen / Holandsko / 2013 / 15 min. / český dabing / vhodné pre vek od 10 rokov

Merlijn trpí vrodenou poruchou - autizmom - a preto nechodí do školy. Vo filme približuje svoj život; život 11-ročného inteligentného a veselého chlapca, patriaceho do skupiny takmer 6000 holandských detí, vylúčených zo školskej dochádzky zo zdravotných dôvodov.

 

Gabrielova reportáž z majstrovstiev sveta vo futbale

Els van Driel / Holandsko / 2014 / 17 min. / český dabing / vhodné pre vek od 12 rokov

Radosť 14-ročného Gabriela, ktorý sa dozvedel, že sa MS 2014 vo futbale budú organizovať v Brazílii v jeho rodnom meste, vystrieda zdesenie a následne odhodlanie. Prípravy na MS vo futbale totiž znamenajú aj búranie desiatok domov, vrátane domu jeho rodiny. Rozhodne sa na to upozorniťa bojovať za nápravu prostredníctvom reportáží a svojho blogu.

 

Hrdá napriek chudobe 

Willem Baptist / Holandsko / 2014 / 20 min. / český dabing / vhodné pre vek od 12 rokov

Aj v bohatom Holandsku žijú rodiny na hranici chudoby. K nim patrí aj rodina 12-ročnej Nicky, ktorá sa napriek nepriazni osudu snaží pozerať na svet pozitívne a žiťskromne, bez toho aby sa hanbila za nedostatok peňazí. Rešpekt si u rovesníkov získava najmä tým, že pomáha ešte chudobnejším deťom. 

 

 

Každý rok chceme ponuku filmov rozšíriť o ďalšie filmy z Jedného sveta a vy tak budete mať možnosť zadarmo a legálne premietať z väčšej ponuky filmov pre kohokoľvek a kdekoľvek.

 

• Ako na to?
• Podmienky
• Tipy pre premietačov
• Kontakt