Zahraniční hostia

Benny Brunner

 

 

Izraelsko-holandský scenárista a režisér Benny Brunner filmuje dokumentárne filmy s medzinárodným rozsahom od druhej polovice 80tych rokov. Nakrúca politické filmy, v ktorých sa stavia na stranu ľudí, ktorých nepočuť, "tých druhých“. Izraelsko – palestínsky konflikt, židovská otázka v 20. storočí, izraelská a európska história, ale aj inšpirujúci jednotlivci, sú hlavnými témami Brunnerových dokumentov. Diváci považuju mnohé z jeho filmov za rozvratné, Brunner to berie ako kompliment. Okrem nakrúcania vedie Brunner divadelné improvizačné workshopy, písal texty pre stand-up komika a vyučoval mediálnu výchovu na stredných školách. Na Jednom svete predstaví svoj film Model pána starostu - bizarnú drámu o nacionializme v strede Európy.

 

Viac informácií o Bennym Brunnerovi vrátane jeho filmografie: http://en.wikipedia.org/wiki/Benny_Brunner

 

 

 

Nathalie Borgers

 

 

Nathalie Borgers, narodená v roku 1964 v Bruseli, študovala žurnalistiku vo svojom rodisku. Neskôr sa presťahovala do San Francisca, kde pokračovala v štúdiu réžie a produkcie. V roku 1989 získala cenu za najlepší študentský dokument od Národnej akadémie pre televízne umenie. Stala sa výkonnou producentkou a režisérkou v Atriom Production v San Franciscu. Nakrútila a napísala scenáre k viacerým oceneným dokumentom v rámci rôznych produkčných spoločností vo Francúzsku, Belgicku a Rakúsku. Okrem toho, že je úspešnou scenáristkou a režisérkou, Nathalie Borgers vedie semináre o vývoji dokumentu v rôznych krajinách Európy a Afriky. Na Jednom svete predstaví svoj film Honba na Haidera.

 

 

Sahraa Karimi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sahraa Karimi sa narodila v afganskom Kábule, no vyrástla v iránskom Teheráne. Keď mala 17 rokov emigrovala na Slovensko, neskôr sa vrátila do Afganistanu, kde dnes žije a pracuje.  Študovala réžiu a scenáristiku na VŠMU v Bratislave, kde získala aj doktorát. Je aktívnou členkou Slovenskej filmovej a televíznej akadémie. Natočila približne 30 krátkych hraných a dokumentárnych filmov a získala viacero medzinárodných ocenení.  Na Jednom svete predstaví v premiére svoj film Parlika.

 

 

Veronika Víchová

 

 

Veronika Víchová je analytička v programe programe Kremlin Watch. Zameriava sa najmä na problematiku informačnej vojny a dezinformačné projekty na českej scéne. Pôsobí vo think-tanku Kremlin Watch a think-tanku Európske hodnoty.

 

 

Ondřej Soukup

 

 

Ondřej Soukup pôsobí ako redaktor českých Hospodářských novin, zaoberá sa dianím v postsovietskom priestore. Je to niekdajší moskovský dopisovateľ týchto novín.

 

 

Petr Lupač

 

 

Petr Lupač je sociológ, zaoberá sa vplyvom masových a nových médií, tiež sociológiou vedy a techniky. Pôsobí na Univerzite Karlovej v Prahe.

 

 

Jan Křeček

 

 

Jan Křeček sa zaoberá politickou komunikáciou, mediálnymi teóriami a analýzami mediálnych obsahov. Pôsobí na Univerzite Karlovej v Prahe. Publikuje v odborných aj popularizačných periodikách.