Zahraniční hostia

Hans Busstra

 

Hans Busstra je holandský režisér, ktorý sa venuje témam od náboženstva a histórie až po nové technológie a dopady kryptomeny. Na festivale Jeden svet premietneme jeho film Cyberjihad/Kyberdžihád, po ktorom sa zúčastní aj verejnej diskusie o extrémizme v online priestore. Okrem dokumentárnej filmovej tvorby vyštudoval aj politickú vedu. Pracuje ako riaditeľ VPRO Tegenlicht, publicistického seriálu, ktorý sa zameriava na aktuálne sociálne, politické a ekonomické témy. Popri dokumentárnej filmovej tvorbe sa venuje tvorbe prejavov, kreatívnemu storytellingu a príprave TEDx rečníkov pre spoločnosť Great Communicators.

 

 

Werner Boote

Werner Boote je rakúsky režisér, ktorý upútal verejnosť svojim dokumentom Plastic Planet (2009). Je držitelom viacerých ocenení vrátane Golden Romy, najdôležitejšieho filmového ocenenia v Rakúsku. Vyštudoval sociológiu, komunikáciu a divadlo na University of Vienna a filmovú tvorbu na Vienna Film-Academy. Od roku 1993 režíroval filmy zamerané najmä na hudbu a umenie. Na festivale Jeden svet je zahrnutý jeho dokument Všetko je pod kontrolou.  Režisér sa zúčastní aj diskusie pre verejnosť.

 

Zuzana Piussi a Vít Janeček

 

Obaja režiséri sa venujú kontroverzným témam dneška. Na súčasnú politickú scénu se zamerali i v dokumente Sedliacky rozum, zvlášť na rolu politika-podnikateľa Andreja Babiša a jeho aktivity ovplyvňujúce české poľnohospodárstvo, krajinu a následne i celý štát. Za natočenie tohoto filmu bol Janeček podľa názorov mnohých akademických kolegov prepustený z FAMU v Prahe, kde 15 rokov pôsobil ako pedagóg. Režisérska dvojica sa zúčastní aj diskusie, kde sa o filme a jeho pozadí dozviete viac.

 

Tomáš Lindner

Hosť diskusie Afrika medzi riadkami, Tomáš Lindner, je český novinár, absolvent Inštitútu politológie Fakulty sociálnych vied Univerzity Karlovej a člen redakcie českého publicistického časopisu Respekt, kde od roku 2012 vedie zahraničné oddelenie. V roku 2009 získal ocenenie European Young Journalist Award za reportáž o bulharskej mafii „Svítání nad městem hříchu“ a v roce 2010 mu za článok o dnešnej Rwande „Jak se staví tygr“ bola udelená novinárska cena za najlepšiu reportáž roka.

 

Zsuzsana Végh

Je vedkyňou v Center for European Neighborhood Studies pri Stredoeurópskej univerzite v Budapešti, kde sa zaoberá alianciou Vyšehradskej štvorky, a to predovšetkým kooperáciou zmluvných štátov a ich rozvojovou politikou. Na budapeštianskej univerzite, kde dnes pôsobí, študovala medzinárodné a európske štúdiá.

 

 

Jan Novák

 

Pôsobí ako režisér, producent a scenárista. Pôvodne predovšetkým dokumentarista, ktorý postupne rozširoval svoje portfólio o hranú tvorbu. Vyštudoval herectvo (JAMU, 1992) a réžiu (DAMU, 1996). Absolvoval herecký angažmán v Severomoravskom divadle v ŠumperkuNárodnom divadle v Brne (1990-1994) a v NDMS v Ostrave. Od roku 1995 sa venuje televíznej a filmovej tvorbe ako režisér a scenárista. Pravidelne spolupracuje s Českou televíziou, TV NOVA a FTV Prima. V roku 2014 založil filmovú a produkčnú spoločnosť Look Of the Film. Na festivale Jeden svet budú môcť diváci zhliadnuť aj jeho snímku o úniku Rudolfa Vrbu a Alfréda Wetzlera z tábora smrti, ktorý neboli vypočutí a svet tak zmeškal možnosť zachrániť tisíce nevinných ľudí – 32 utajovaných strán.