18. ročník Medzinárodného festivalu dokumentárnych filmov Jeden svet

 
FESTIVAL JEDEN SVET - HĽADÁ SA DÔVERA   
 
12.  – 17. 10. 2017 v Bratislave, 12. – 15. 10. 2017 v Košiciach a následne v 20 mestách
 
Viaceré výskumy ukazujú, že nám vládne nedôvera. Nedôverujeme nikomu a ničomu - a sme v tom dobrí. Nedôverujeme susedom, súdom, politikom, cudzincom, médiám.  Tohoročný festival Jeden svet by chcel svojim programom prispieť k hľadaniu a najmä nájdeniu dôvery u nás.
 
Dôveru voči inakosti budeme hľadať v rámci sekcie Extrémizmus v nás, dôveru vo zverejňovanie osobných dát zase v sekcii Dáta:Demokracia (partnerom sekcie je Goetheho inštitút v Bratislave). Opäť uvedieme dokumenty o témach, o ktorých sa z rôznych dôvodov nehovorí - o temnom zákulisí turistického priemyslu, či o modernej techno kultúre v Iráne. Nájdete ich v sekcii Máte právo vedieť, spolu s príbehmi ľudí z Iraku, Sýrie či východnej Ukrajiny. Alebo tie o konzumnom spôsobe života a našej potrebe vlastniť nové veci, čím nivočíme ľudí aj prírodu, o civilizácii, ktorá preniká úplne všade, ale aj o možnej zmene nášho jedálnička. Viac v sekcii Takzvaná civilizácia. Sekcia Môj život inak ponúka filmy, ktoré ukazujú staronové výzvy, pred ktorými sa ocitajú mnohí z nás. Či už je to staroba, vznik života, očkovanie či život s autizmom. Každoročne tiež predstavujeme nové slovenské dokumenty v súťažnej sekcii Slovenský dokument. A ani tento rok nezabúdame na žiakov, na ktorých čaká Jeden svet deťom.
 
Festival Jeden svet je jediným kultúrno-vzdelávacím podujatím na Slovensku, ktoré sa komplexne zaoberá ľudskoprávnymi a globálnymi témami.