Festivalové tipy na dnes - 12. 10.

 

Začať môžete napríklad čerstvou novinkou slovenského režiséra Adama Hanuljaka - časozberným dokumentom 10 rokov lásky. Príbehy, ktoré táto slovenská snímka podrobne dokumentuje, budú zrejme blízke mnohým z nás. Film nám totiž na veľkom plátne vypovie príbehy piatich mladých rodín v súčasnej Európe, aj so všetkými tými strasťami a radosťami, ktoré im prináša rodičovstvo a životné výzvy, pred ktorými stoja. Dnes o 18:30 v Kine Mladosť.

 

Pre milovníkov slovenskej prírody v tom istom čase, o 18:30 premietame v KC Dunaj ďalšiu slovenskú snímku plnú prekrásnych záberov tatranskej prírody, film doslova prevoňaný lesmi pod Kriváňom. Slovenský filmár Erik Baláž nám vo svojom dokumente Nesmrteľný les ukáže miesto, ktoré sa napriek všetkým tým zmenám okolo nás takmer nemení. Nesmrteľný les pod Kriváňom nám cez život štvornohých obyvateľov tohto lesa poodhaľuje vzťahy medzi organizmami, ktoré mu už po celé veky zabezpečujú nesmrteľnosť.

 

Pre mnohých kontroverznou, a každopádne navýsosť aktuálnou témou, sa zaoberá snímka Epidémia slobody. Jej autori - rodičia - si vzali na mušku povinné očkovanie, ktorého cieľom je zaistiť kolektívnu imunitu aj pre tých, ktorí z najrôznejších objektívnych dôvodov zaočkovaní byť nemôžu a chrániť tak spoločnosť ako celok pred neraz smrteľnými chorobami. Režisérskej manželské duo sa s neutíchajúcim entuziazmom a objektívom kamery namiereným pred seba snažili o očkovaní zistiť čo najviac. Len aby zistili, že sa do veci len čoraz viac zamotávajú. Dnes o 17:15 v KC Dunaj.

 

Štvoricu filmov v dnešnom výbere uzatvára švédska snímka Rozohraj svoje mesto, ktorá dokumentuje inovatívne využitie populárnej videohry Minecraft (pre tých, ktorí podobne ako autor tohto textu nemali potuchy, o akú hru ide - ide o akúsi 3D virtuálnu stavebnicu Lego). Hráči tejto hry stavajú virtuálne svety, čoho si však všimol jeden švédsky úradník, zhodou náhod aj otec jedného takéhoto herného nadšenca. A netrvalo dlho a otec-úradník pochopil, že toto „digitálne Lego“ môže poslúžiť aj ako nástroj participatívneho mestského plánovania. Toho sa neskôr chytila agentúra OSN, ktorá sa témou zaoberá a inovatívny prístup k plánovaniu mestských sídiel dostal nové momentum. Kam až sa dostal sa môžete pozrieť dnes o 20.00 v Dome Quo Vadis (mapa).

 

 

Program ďalších filmov na dnes, ale aj ostatné festivalové dni, doplnený o množstvo zaujímavých podujatí, nájdete v sekcii program tejto stránky.