Poznáme členov poroty 18. ročníka

Súťažné filmy v sekcií Slovenský dokument budú tento rok hodnotiť porotkyňa a dvaja porotcovia zbehlí v teórii aj praxi. Aký bude ich úzus a ktorý z 5 súťažných filmov si podľa nich zaslúži najväčšiu pozornosť a ocenenie sa dozviete 17.októbra. A koho sme tento rok usadili do porotcovských kresiel?

 

 

MIRO REMO

 

vyrastal v industriálnej obci Ladce na severozápade Slovensku. Absolvoval gymnázium v neďalekej Považskej Bystrici a následne dokumentárnu réžiu v ateliéri Vladimíra Balca. Doteraz najväčší úspech zaznamenal s originálnym krátkometrážnom portrétom svojho strýka a babičky Arsy-Versy, za ktorý si odniesol niekoľko desiatok ocenení z festivalov po celom svete. Snahu pracovať s filmovým obrazom neobvyklým spôsobom však vykazujú aj ďalšie jeho diela. V súčasnej dobe pripravuje niekoľko autorských projektov. Nakrútil tiež film o legende slovenskej populárnej hudby Richard Müller: Nespoznaný a snímku o slovenských kultúrnych fenoménoch Cooltúra. Jeho celovečerný dokumentárny debut Comeback sleduje osudy recidivistov, ktorý nevedia ako z kola von. V tejto situácii sa pri hodnotení súťažných filmov hádam neocitne.

 

 

 

 

JADWIGA GLOWA


je filmová teoretička na Poľskom filmovom ústave (Polski Instytut Sztuki Filmowej) a prednášajúca na Inštitúte audiovizuálnych umení Jagelonskej univerzity v Krakove.  Dlhodobo sa zaoberá východoeurópskym a stredoeurópskym dokumentárnym filmom a tiež českým a slovenským hraným filmom, o ktorých publikovala už mnohé štúdie. V rokoch 1998 a 2002 - 2008 bola predsedníčkou výberovej komisie Krakovského filmového festivalu. Pôsobila v porotách mnohých medzinárodných festivalov dokumentárneho filmu. Medzi inými je autorkou publikácií Dokument po prelome. Dokumentárny film 90. rokov v Strednej a Východnej Európe a Filmový dokument epochy Havla.

 

 

 

 

N NOVÁK

 

pôsobí ako režisér, producent a scenárista. Pôvodne predovšetkým dokumentarista, ktorý postupne rozširoval svoje portfólio o hranú tvorbu. Vyštudoval herectvo (JAMU, 1992) a réžiu (DAMU, 1996). Absolvoval herecký angažmán v Severomoravskom divadle v Šumperku, Národnom divadle v Brne (1990-1994) a v NDMS v Ostrave. Od roku 1995 sa venuje televíznej a filmovej tvorbe ako režisér a scenárista. Pravidelne spolupracuje s Českou televíziou, TV NOVA a FTV Prima. V roku 2014 založil filmovú a produkčnú spoločnosť Look Of the Film. Na festivale Jeden svet budú môcť diváci zhliadnuť aj jeho snímku o úniku Rudolfa Vrbu a Alfréda Wetzlera z tábora smrti, ktorý neboli vypočutí a svet tak zmeškal možnosť zachrániť tisíce nevinných ľudí – 32 utajovaných strán.