Extra

V tejto sekcii nájdete filmy vážne, aj nevážne, filmy, ktoré sa nedajú jednoducho zaradiť do tematickej škatuľky. Ale stoja za pozretie. O Chuckovi Norrisovi, ktorý spustil revolúciu v Rumunsku, hravý hraný “dokument” o udalosti, ktorá sa ešte nestala, či dokument o “yesmenoch,” ktorí svojskými spôsobmi bojujú proti moci.

Chuck Norris je neporaziteľná legenda. Veď naposledy pochytal všetkých Pokemonov - pevnou linkou. No to zďaleka nie je všetko. Dobre skrývanou skutočnosťou je, že svojho času povalil aj komunizmus v Rumunsku. Bok po boku s Pretty Woman, Rambom či Donom Corleonem. Polohraný dokument Chuck Norris verzus komunizmus o tom, ako ilegálne dabované kópie západného mainstreamu zvnútra rozkladali rumunskú totalitnú spoločnosť, od robotníkov, cez tajných, po syna diktátora.

Dokument dokumentujúci čosi, čo sa nestalo. Simulácia prvého stretnutia ľudstva s inteligentnými životom z vesmíru očami skúseného filmára a umelca. “Dokument” Návšteva sa na tému pozerá z najrôznejších uhlov, od štylizovanej návštevy mimozemskej lode, po rozhovory s odborníkmi z NASA, OSN či vedeckej obce. Viac ako o marťanoch však film vypovedá o nás. O našich nádejách a predstavách o inteligentnom živote mimo Zeme.

 

Niektorým z nás niekedy napadne “odstrihnúť sa” od civilizácie. Napríklad taký víkend bez internetu. Kanadská rodinka to však vzala zostra. Suzanne a Gerard v dokumente Všetok čas sveta zobrali svoje tri deti, dve mačky a psa, naložili čln zásobami a odviezli sa hlboko do kanadských lesov. Do zrubu bez elektriny, internetu, mobilov a hodiniek, kde zisťujú, aké je to byť naozaj spolu.

 

Dokument Yesmeni sa búria je dôkazom, že proti bezpráviu a moci peňazí sa dá bojovať aj humorom a lsťou. Duo svojráznych aktivistov je známe fingovanými tlačovkami, kde s vážnou tvárou v mene korporácií, vlád či lobistov, priznávajú ich zločiny. Napríklad nivočenie životného prostredia či zodpovednosť za smrť tisícov ľudí pri priemyselných haváriách. Účinne tak upozornili napríklad na riskantné zámery firmy Shell v Arktíde.   

 

Ďalšie filmy v sekcii: Švédská teória lásky