Extrémizmus v nás

Ultranacionalistický starosta s vlastnými pravidlami, neonacisti prepojení s políciou, maketami samopalov vyzbrojení mladíci trénujúci v lesoch. Čo sa to šíri aj európskou spoločnosťou? Dokážeme sa brániť extrémizmu s maskou patriotov? Prítomnosť fašistickej strany v našom parlamente nech je nám mementom aj pri sledovaní tejto filmovej sekcie.

Zábery brutálnej vraždy imigrantov moskovskými neonacistami sa šíria webom a ani otvorené priznanie páchateľov nevedie k jej vyšetreniu. Režisér docuthrilleru Vražda ako cnosť sa v prestrojení za rasistu vnára do moskovského neonacistického podsvetia a nachádza desivé prepojenia na tamojšiu štátnu moc.

Kríza liberálnej demokracie v srdci Európy ilustrovaná na príklade ultranacionalistického starostu jednej maďarskej obce. Dedinu riadi tvrdou rukou, presadzuje verejné práce, ceremónie pripomínajúce nacistickú minulosť, nacionalistickú výchovu už v škôlke, oponenti sú nálepkovaní ako škodliví nežiaduci liberáli. Môžeme dokument  Model pána starostu považovať za predobraz desivej budúcnosti?

 

Ďalšie filmy v sekcii: Honba na Heidera, Toto nie hra