Konzum náš každodenný

Z auta na bicykel. Luxusná večera z potravín, ktoré by inak skončili v koši. Móda, ktorá berie do úvahy skutočnosť, že naše dennodenné spotrebiteľské rozhodnutia ovplyvňujú kvalitu života ľudí v iných krajinách. Otázka nášho (ne)zodpovedného spotrebiteľského správania, jeho dopadov na stav nášho sveta, ale aj alternatív k nemu, sa stáva čoraz pálčivejšou. Táto filmová sekcia sa preto na konzum pozrie bližšie.

Doprava robí mestá mestami. Nech je to São Paulo, Los Angeles, Toronto, Berlín, Amsterdam či Kodaň, doprava tvorí krvný obeh každého z nich. Mestá sa však čoraz viac a viac zapchávajú autami, ktoré si odrazu môže dovoliť čoraz viac ľudí. To však má fatálny dopad na celý mestský ekosystém, na pohyb obyvateľov, na ich čas aj zdravie. Dokument Bicykle verzus autá sa zameriava na alternatívy, “čo s tým”, porovnávajúc mestá, kde to skúsili a kde nie.

Jedným z vážnych rozmerov konzumu je plytvanie. Plytváme všetkým a všade. Zvláštne miesto však zaujímajú potraviny. Tých končí v koši až tretina. Režisér filmu Wastecooking, v preklade Varenie z odpadu, sa snaží divákom ukázať, ako by sme mohli zmeniť svoje návyky, ako by sme mohli ušetriť nielen z pohľadu našich peňaženiek, ale aj životného prostredia.

Oblečenie je čoraz lacnejšie, naše skrine sú čoraz rozľahlejšie, ľudia nakupujú oblečenie nie preto, lebo ho potrebujú, ale pretože môžu. Mnohé “kúsky” si pritom nikdy ani neoblečú, a tak sa zbavujú aj celkom nepoužitých vecí. Estónska módna návrhárka Reet Ausová v dokumente Čo sa nenosí ukazuje metódu upcyklácie, ktorá dokáže tento neduh obrátiť na dobré. A prospieť tak nielen životnému prostrediu.

 

Ďalšie filmy v sekcii: Skutočná cena, Cowspiracy, V kožušine, Ukradnutá zem

 

 

 

Aj tieto dokumenty nás môžu inšpirovať k zmene nášho spotrebiteľského správania, ktorého dopady sa čoraz viac odrážajú na našej planéte. Žiadne veľké problémy nevznikajú odrazu. To, ako vyzerá náš svet a okolie, v ktorom žijeme, je výsledkom našich každodenných rozhodnutí. Každý z nás je dôležitý a môže prispieť k tomu, ako bude vyzerať to, ako žijeme. Každý môže začať už dnes sám od seba. Tu a teraz – vo svojej krajine. Niekedy stačí jedna malá vec, jeden dobrý výber alebo jedno správne rozhodnutie. To, čo si vyberieme dnes, budeme žiť zajtra. Vybrali sme si žiť zodpovedne a začať od seba. Vyber si aj ty. www.mamnavyber.sk

 

 

Festival Jeden svet je súčasťou Európskeho projektu pre slovenské predsedníctvo v EÚ 2016, ktorý na Slovensku implementuje Platforma MVRO, a financovaný z prostriedkov Európskej komisie. Festival Jeden Svet sa koná pod záštitou slovenského predsedníctva v Rade Európskej únie.