Máte právo vedieť

Vieme, kto je v skutočnosti Michail Chodorkovskij? A tušíme, že aj internet má svoje temné zákutia, v ktorých nie vždy platia zákony platné na jeho povrchu? Uvedomujeme si, že chudoba a sociálna vylúčenosť - a to nielen v Pakistane, ale aj u nás v Európe - vháňa svoje obete do osídiel islamizmu? Vieme, čo sa skrýva za americkými dronmi? Odpovede aj na tieto otázky nájdete v tejto sekcii.

Najznámejší ruský väzeň, oponent Vladimíra Putina. Michail Chodorkovskij. Existovali obavy, že sa z basy na ďalekej Sibíri nikdy nedostane, no krátko pred olympiádou v Soči ho Kremeľ omilostil. Dostal slobodu, no musel sa utiahnuť do exilu. Prečo ho vlastne Putin pustil? Chcel sa  pred Západom ukázať v lepšom svetle? Už pre neho nebol nebezpečný? Uzavreli tajnú dohodu? Dokument Občan Chodorkovskij rozpráva príbeh človeka, s ktorého životom sa stále spája priveľa otáznikov.

Chudoba a frustrácia neraz vháňajú ľudí do osídiel extrémizmu. Vedia to aj rodičia detí, ktoré získavajú vzdelanie a materiálnu pomoc v Červenej mešite a na ňu napojených náboženských školách. Tie sú síce jedným z hlavných pakistanských centier radikálneho islamu, no zároveň aj najdostupnejšou možnosťou ako získať aspoň nejaké vzdelanie a jedlo. A ľudia, hoci si aj uvedomujú, že sú pre spoločnosť časovanou bombou, s tým nedokážu nič urobiť. Dokument Medzi veriacimi ponúka plastický obraz o raste islamizmu na pozadí chudoby a vylúčenia.

Vojna a hry, dokument o dronoch. Obvykle je to naopak - drony skúmajú nás, neraz o tom ani nevieme. Tieto malé lietajúce prístroje zásadne zmenili nielen techniku vedenia boja, ale aj samotné uvažovanie o vojne a mieri. Vo filme prehovoria ľudia od konštruktérov dronov, cez vojakov, po odborníkov na umelú inteligenciu či tvorcu kultovej počítačovej hry Call of Duty. Tvorcu, ktorého vízie sa z virtuálneho sveta dostali do reality. Kam až môžu zájsť lietajúce stroje na zabíjanie v kombinácii s umelou inteligenciou?

V Černobyle nestála len jadrová elektráreň, ale aj obrovský sovietsky radarový systém. Mal na diaľku sledovať Ameriku. Jeho vlny rušili rádio aj televíziu na Západe, pre svoj charakteristický zvuk dostal tento rušivý jav prezývku “Ruský ďateľ”. Ukrajinský umelec Fedor popri štylizovanom konšpirovaní o vzťahu 150 metrov vysokej a 500 metrov dlhej konštrukcie a výbuchu blízkeho reaktora, poukazuje na vzťah Ruska k Ukrajine. Kedysi, dnes, aj v budúcnosti.

Chcete si kúpiť “deaktivovanú” zbraň zo Slovenska? Zamierite na temný web. Na odvrátenú stranu internetu, na miesto v útrobách globálnej siete, kde platia iné zákony než na jej povrchu. Dokument Neviditeľný web sa však snaží ukázať, že ten svet nemusí byť automaticky skazený. Môže ísť o pokus vytvoriť slobodné ekonomické a myšlienkové prostredie, bez dozoru štátnej moci. Sprievodné slovo snímke nahovoril herec Keanu Reeves.

 

Ďalšie filmy v sekcii: Nákaza, Krajina kartelov, Havana motor club, Ako zmeniť svet, Moja teplá čínska svadba, Veľký plán, Právo podľa Kimberley Motleyovej, Na východ od raja, Olegova voľba, Milosrdné radikálky, Po Arabskej jari, Pomôžte nájsť Sunila, Mir Vam