Medzinárodná súťaž

Porota Jedného sveta bude v sekcii Medzinárodná súťaž už druhý rok hodnotiť dokumenty o výnimočných jednotlivcoch, ktorí sa snažia spraviť svet spravodlivejším miestom.

Ako napríklad mladá afganská raperka Sonita, ktorú v iránskom Teheráne čaká dohodnutá svadba. Deväťtisíc dolárov vena je pre jej rodičov neodolateľným lákadlom a o hip-hope nechcú ani počuť. No mladá Sonita má iný názor a nemeckej režisérky sa rovno spýta, či by si ju nechcela kúpiť radšej ona. Ako to celé dopadne, sa dozviete v kine.

Pastor Genadij ešte od čias dávno pred vojnou supluje deravý sociálny systém na východnej Ukrajine. So ženou si adoptoval desiatky detí z ulice, ktoré vracia do života. Bezdomovcom a narkomanom zháňa jedlo, lieky či prácu. Otvára bránu obetiam. A šíri nádej, že všetko môže dobre dopadnúť.  Dokument Skoro svätý.

Príbeh egyptskej spisovateľky, feministky a lekárky Nawal El Saadawi, ktorá sa svojho presvedčenia nevzdala ani po vyhrážkach od fundamentalistov či pobyte v Sadatovskom väzení. Osem dekád pohnutej histórie Egypta v koži emancipovanej vzdelanej ženy v krajine, kde je nadvláda mužov nad ženami štandardom, divákom Jedného sveta ukáže snímka Slobodný hlas Egypta - Nawal El Saadawi.

Hudba je pre mnohých z nás prejavom slobody. Nie je tomu inak ani v africkom Mali, ktorého časti sa dostali do područia islamistov. Tí akúkoľvek hudbu, najprirodzenejší životný prejav miestnych ľudí, celkom zakázali. No umelci to nevzdali a s mottom Najprv nás  budú musieť zabiť na perách usporiadali krátko po francúzskom zásahu proti islamistom riskantný koncert, na ktorom to vykričali nahlas. A priniesli tak nádej obyvateľom krajiny.

 

Ľudia ho volajú “Svedomie Číny”, no v očiach komunistickej strany zachádza jeho snaha o spravodlivosť až príliš ďaleko. Keď prehovorí o ľudských právach režimu povolia nervy, unesie jeho aj jeho rodinu a postaví ho pred Sofiinu voľbu - voľbu medzi celoživotným hľadaním spravodlivosti a láskou k rodine. Film Za hranice strachu - Príbeh Kao-Č-Šenga by si nemali nechať ujsť všetci tí, ktorých zaujíma dianie v ríši stredu a ľudské práva im nie sú ľahostajné.