Slovenský dokument

 

V súťažnej sekcii s názvom Slovenský dokument nájdete nové slovenské dokumenty o témach, ktoré rezonujú našou spoločnosťou. V závere festivalu odborná porota spomedzi nich vyberie najlepší autorský dokument našej proveniencie venovaný spoločensky významnej téme. 

 

O Rómoch sa u nás mlčí. Nie je tomu inak ani v súvislosti s ich tragédiou počas druhej svetovej vojny, kedy boli vraždení v desiatkach, stovkách, tisícoch. Napokon prežili, no každý z nich má svoju pamäť ako dôkaz niekdajších zverstiev. Dokument Diera v hlave režiséra Róberta Kirchhoffa divákom priblíži ich neznáme osudy. Aby sme na nezabudli.
 

Film Anny Gruskovej Profesionálna cudzinka rozpovedá príbeh Ireny Brežnej. Známa československá emigrantka vo filme prešpikovanom jedinečnými archívnymi zábermi predstavuje svoj svet, krajinu s názvom emigrácia aj s jej “patchworkovou identitou”, krajinu, v ktorej sa hovorí mnohými jazykmi a v ktorej stretnete množstvo zaujímavých a pestrofarebných ľudí.

 

Dokumentárna snímka Hotel Úsvit cez ľudské osudy štyroch protagonistov s vlastnými problémami a stratégiami prežitia ukazuje ťažký život v Čiernej nad Tisou, kedysi “Zlatej bráne socializmu”, dnes však pre väčšinu Slovenska len svojskou exotikou zaváňajúcou bránou do temných vôd východnej Európy.

 

Časozberný dokument 10 rokov lásky sleduje citlivým hľadáčikom kamery metamorfózy lásky a rodinného života niekoľkých európskych rodín. Zaľúbené začiatky sa menia na perné obdobie starostlivosti o deti a eskalujú do rozličných citových a partnerských zmien, ktoré sú pre náš svet tak trochu symptomatické.

 

Ďalšie filmy v sekcii: Český Alláh