Slovenský dokumentárny film

Najlepší slovenský dokument, ktorý sa venuje výnimočnej spoločenskej téme, aj tento rok vyberie medzinárodná porota.   

 

Meno Jaro Vojtek je vo filmárskom svete pojem. Na festivale Jeden svet si môžete pozrieť jeho film Tak ďaleko, tak blízko, ktorý citlivo približuje svet autistov.

 

Chaviva Reick. Hrdinka SNP, príslušníčka britskej spravodajskej služby, aktivistka, zanietená sionistka... Návrat do horiaceho domu  približuje osudy a postoje tejto výnimočnej ženy.

 

Známa slovenská fotografka Zuzana Mináčová viac ako polstoročie ovplyvňuje slovenskú a českú fotografiu.  Jej fotografie svetových filmových hviezd z festivalov sú dnes už legendárne. Od detstva si však v sebe nosí mučivú traumu, ktorá ju dodnes prenasleduje. Pozrieme sa na to Očami fotografky.

 

Anton Srholec je bezpochyby vzácny človek, ktorého asi netreba nikomu predstavovať. Bývalý politický väzeň, rímsko-katolícky kňaz, salezián, spisovateľ, charitatívny pracovník...Snímka nám priblíži jeho neutíchajúci boj za lepší svet.

 

Aj ľudia, ktorí pašovali za socializmu zakázanú literatúru do neslobodného Československa, boli za svoje aktivity väznení. Traja kamaráti zanechali Stopy v snehu. Odsúdili ich, čo vyvolalo pobúrenie doma aj v zahraničí.

 

Osobný príbeh rodiny židovského pôvodu putujúcej dejenami kultúr, ideológií, politických systémov a diktatúr ponúkne snímka Vtedy v Bratislave. Citlivým pohľadom sleduje každodenný život rodiny Žofie Langerovej v priereze pohnutej histórie Európy 20. storočia.