Svet v pohybe

 

Kto sú tí bezmenní migranti, ktorých sa u nás mnohí tak obávajú? Prečo sa vlastne títo ľudia rozhodli zmeniť miesto pobytu? Ako sa dostávajú do krajín, v ktorých sú potom cudzincami ďaleko od svojich domovov? V akých podmienkach žijú a ako ich vnímajú domáci? Aj o hľadaní odpovedí na tieto otázky bude sekcia Svet v pohybe.

 

Hoci Česká republika prijala len nepatrné množstvo utečencov, vo výskumoch sa jej obyvatelia radia na čelné miesto netolerantných Európanov. Časozberný dokument Zuzany Piussi Český Alláh hľadá, čo je za tým. Ako dokáže zmeniť a rozdeliť téma utečencov a islamu českú spoločnosť a politiku? Ako utečenecká kríza vplývala na kolektívnu predstavivosť tamojšej spoločnosti? Čo poháňalo a poháňa vplyvné antiislamské hnutie?

 

Fínov si obvykle predstavíme ako mĺkvych tolerantných severanov, nie ako ľudí, ktorí ulicami Helsínk vybľakujú slogany ako „Divochov a príšery vo Fínsku nechceme“. Posledné dianie však aj v tejto tolerantnej krajine obnažilo nebývalú mieru neonacizmu a extrémizmu, krajina je čoraz viac rozdelená, nedôvera medzi obyvateľmi rastie. Dokument Bod varu ukazuje, ako sa tamojšia spoločnosť mení a nie je pritom možné nevidieť paralely s tou našou.

 

Pohľad z celkom obrátenej perspektívy ponúkne snímka Salam Neighbor. Protagonistom filmu – Američanom Chrisovi a Zachovi – sa podarilo zaregistrovať sa v utečeneckom tábore s 80-tisícmi ďalšími Sýrčanmi a mesiac žiť medzi nimi. Vnorili sa do životov sýrskych utečencov a dokázali získať predtým nevidený obraz o najnaliehavejšej kríze vo svete. 

Ďalší film v sekcii: Utečenci: Kto ich potrebuje?

 

 

 

Festivalová sekcia Svet v pohybe vznikla v spolupráci s Medzinárodnou organizáciou pre migráciu (IOM

Sekcia je súčasťou Global Migration Film Festival (GMFF), ktorý IOM organizuje každoročne v takmer 100 krajinách sveta vrátane Slovenska. GMFF je partnerom Plural+ a Organizácie Spojených národov v kampani „Together“ (Spoločne), ktorá sa zameriava na zmenu negatívneho vnímania a postojov k migrantom a utečencom.

Sekcia vzniká vďaka finančnej podpore Veľvyslanectva Holandského kráľovstva v Bratislave.