Za našim plotom

Svet je v pohybe a múry a ploty sú jednou z možných reakcií na tento pohyb. Na prvý pohľad jednoduchšou, no v skutočnosti krátkozrakou a nikam nevedúcou. V tejto sekcii festival divákom ukáže, že integrácia kohokoľvek a kdekoľvek je viacrozmerný zložitý proces pre všetkých zúčastnených. U nás či hoci aj v Mexiku.

Berlínsky múr a východný blok padol a ľudia s nadšením vítali nový svet, svet bez hraníc. Prešlo však ledva štvrťstoročie a múry vyrastajú opäť. Krajiny oddeľujú nové múry, ploty a ostnaté drôty, zanechávajúc pritom po oboch stranách ľudí aj s ich osudmi. Režiséri filmu Múry prepájajú príbehy týchto ľudí spoza hraníc USA a Mexika, Maroka a Španielska či Juhoafrickej republiky a Zimbabwe.

Život v novej krajine nie je jednoduchý. Presvedčil sa o tom aj manželský pár sýrskych politických aktivistov, ktorí sa kedysi spoznali v asadovskom väzení. Cez dieru v stene. Potom, ako ušli z krajiny, nakoniec zakotvili vo Francúzsku, kde je ich vzťah vystavovaný novým skúškam. Dokument Sýrska love story začal vznikať už v roku 2009, teda roky pred vojnou, ktorá doň neskôr pridala ďalšiu, desivejšiu ingredienciu.

Nie každý zvláda migráciu rovnako. Deti si poľahky nájdu kamarátov, zapadnú medzi miestnych a svoju budúcnosť už plánujú v novej domovine. Rodičia si však zvykajú ťažšie a predovšetkým matka perspektívne myslí na návrat do vlasti. Toľko dejová línia filmu Amal o sýrskej rodine, ktorá sa s vidinou lepšej, alebo aspoň nejakej budúcnosti dostane cez Libanon do Nemecka.

 

Ďalšie filmy v sekcii: Môj džihád, Plavba