JEDEN SVET V KRÁTKOSTI (ZAHRANIČNÉ FILMY)
JEDEN SVET V KRÁTKOSTI (ZAHRANIČNÉ FILMY)
Tento rok sme sa po prvýkrát rozhodli vytvoriť priestor pre tvorcov dokumentárnej krátkometrážnej tvorby a ukázať divákom, že aj na zdanlivo malej ploche sa dajú tvorivo spracovávať dôležité témy bezprostredne sa týkajúce našej spoločnosti.
Zjednocujúcou témou Jedného sveta v krátkosti sa stala Rozvojová krajina. Produkcia filmov v rozvojových krajinách je vzhľadom na sociálne, ekonomické a politické komplikácie značne obmedzená. Obmedzená je ich tvorba, keďže režisérom a režisérkam častokrát nepostačujú finančné prostriedky na realizáciu filmových projektov a značne oklieštená je aj ich distribúcia. Absencia stabilných kinematografických fondov, umeleckých škôl či strednej životnej úrovne častokrát núti tvorcov emigrovať do západných krajín ale núti ich taktiež inovatívnymi a umelecky podnetnými spôsobmi reflektovať zložité spoločenské situácie, v ktorých sa oni a spoluobyvatelia ich krajiny ocitli.
Jeden svet v krátkosti pripravili študenti Katedry audiovizuálnych Štúdií VŠMU Anna Lazor, Nina Ulická a Matej Ambroš.
LUPITA
Que retiemble la tierra / Mónica Wise Robles / USA, Mexiko / 2020 / 21 min. / španielsky
V krajine, kde pôvodné obyvateľstvo čoraz viac vytláčajú a okrádajú o pôdu, kde po policajnom zatknutí miznú študenti bez stôp a počet vrážd novinárov nemá obdoby, sa vynoril nový odvážny hlas. Lupita prežila krviprelievanie, ktorého obeťami boli Mayovia, nazývaní aj Tsostil, a postavila sa na čelo nového odboja domorodých žien. Ak má niekto šancu prebudiť svedomie Mexika, je to práve Lupita, ktorá konfrontuje skorumpované zložky militares, mobilizuje odpor svojho puebla a pomáha pri rozvoji novej a hlasnej generácie mayských aktivistov. Film verne približuje Lupitu a riziká spojené so zodpovednosťou prameniacou zo zastávania záujmov svojho ľudu. Lupita sa pomocou svojej rétoriky prediera bolestnou revolučnou históriou Mexika. Film ponúka zmes lyrického svedectva, pravdivého rozprávania a prejavu úcty päťstoročnému odboju pôvodných obyvateľov. Sprostredkúva pohľad na statočnú ženu, ktorá musí hľadať rovnováhu medzi materskými povinnosťami a odvážnymi rozhodnutiami smerom k prevýchove a opätovnému nájdeniu spravodlivosti vo svete.
MAMA, PRÍĎ
Prijezžaj k nam v gosti, mama / Anna Artemieva / Belgicko, Maďarsko, Portugalsko, Rusko / 2020 / 13 min. / rusky
Matka a jej trojročná dcéra žijú pre problémy s vízami vo vzájomnom odlúčení, bývajú veľmi ďaleko od seba. V každodennom kontakte sú len vďaka videohovorom. Nevedia sa dočkať, kedy sa stretnú.
MEDZI ŽIVOTOM A SMRŤOU
Sangro / Bruno H. Castro, Tiago Minamisawa, Guto BR / Brazília / 2019 / 8 min. / portugalsky
Film Medzi životom a smrťou je inšpirovaný skutočným príbehom. Zachytáva intímnu spoveď človeka nakazeného vírusom HIV. Je vytvorený pomocou stop-motion animácie, animácie kresieb na papieri a 2D animácie.
TENTO DEŇ NEPOTRVÁ VEČNE
This Day Wonʼt Last / Mouaad el Salem / Belgicko, Tunisko / 2020 / 25 min. / francúzsky, arabsky
Deň, ktorý môže byť životom. Mladý muž, ktorý by mohol byť staršou ženou. Nočná mora, ktorá môže byť aj snom. V Tunisku, pričom by to mohlo byť aj niekde inde: na hranici medzi potrebou a strachom nakrútiť film, potrebou a strachom z revolúcie predstavuje film Tento deň nepotrvá večne spoluprácu na veľkú diaľku. A tým sa tento autoportrét mení na skupinový portrét. Tajomstvo priamo od srdca, koniec, ktorý by mohol predstavovať nový začiatok. Film Tento deň nepotrvá večne odhaľuje inštinktívnu potrebu natáčať filmy aj v podmienkach útlaku. V stávke je veľa. Článok 230 trestného zákonníka v Tunisku, ktorý nadobudol platnosť počas francúzskeho koloniálneho obdobia, kriminalizuje v krajine homosexualitu. Ľudí, ktorí patria do komunity LGBTQ, tu ponižujú, zatvárajú do väzenia a diskriminujú.
Premietanie filmov prebehne spoločne. Lístok vám platí na všetky filmy.
Mónica Wise Robles/Anna Artemieva/Tiago Minamisawa/Mouaad el Salem
španielsky, rusky, portugalsky, francúzsky, arabsky
slovenské, anglické
Migrácia, Nové technológie, Politické režimy a konflikty, Vzťahy