Jeden Svet 2020 —
Hostia

Všetci pozvaní, ktorí sa zúčastnia festivalu Jeden Svet 2020

Mozhdah Jamalzadah

Afganská aktivistka a speváčka, ktorá v detstve utiekla s rodinou pred občianskou vojnou v Afganistane. Neskôr sa do krajiny vrátila a svojimi aktivitami bojuje za práva a slobodné postavenie žien.

Zobraziť podujatie

Graeme Maxton

Britský ekonóm a autor najnovšej knihy Núdzový stav globálnej klímy, ktorá práve vychádza vo vydavateľstve Pro. Graeme Maxton je autorom siedmich medzinárodne uznávaných kníh o zmene klímy, energetike, ekonomike a automobilovom priemysle.

Zobraziť podujatie

Stephanie Fuchs: členka poroty

Stephanie pracuje v spoločnosti Autlook Filmsales - jednej z popredných obchodných firiem pre hrané dokumenty a dokumentárne série. Je v nej zodpovedná za servis a marketing. Vyštudovala informatiku a kreatívnemu priemyslu sa venuje od roku 2012. Pred Autlook Filmsales pôsobila na pozícii projektovej manažérky na festivale Ars Electronica (AT).

Pavol Pekarčík: člen poroty

Absolvoval Katedru dokumentárnej réžie na FTF VŠMU v Bratislave a pôsobí ako režisér, kameraman a producent. Spolu s Ivanom Ostrochovským nakrútil filmy Menšie zlo, Vietor, Karakoram, Uli Blaho a Zamatoví teroristi. Pracoval ako strihač a kameraman na filme Ivana Ostrochovského Ilja, ako pomocný režisér na filme Martina Šulíka Cigán a ako koproducent, vedúci výroby a pomocný režisér filmu Ivety Grófovej Až do mesta Aš. Jeho zatiaľ posledným filmom sú Hluché dni o nepočujúcich rómskych deťoch, s ktorým vyhral aj na Jednom svete 2019.

Ivona Remundová: členka poroty

Pracovala v českej pobočke Amnesty International, venovala sa znevýhodneným deťom v programe PětP alebo koordinovala výstavbu centra pre opustené deti v južnej Indii. V posledných rokoch sa venuje svojim trom deťom, ako dula podporuje ženy počas tehotenstva a pôrodu. V rámci projektu KineDok sa podieľa na propagácii dokumentárneho filmu. Spoločne s manželom Filipom založila svoju vlastnú PR agentúru a produkčnú firmu Studio Prosvěta. Občas je Djkou, spolupracuje na scenároch dokumentárnych filmov a moderuje rozhovory s ľuďmi, ktorí hýbu svetom.

Lina Zacher

Je nemecká filmárka a umelkyňa. Ťažiskom jej práce je zaoberanie sa sociálno-politickými témami s participatívnym prístupom. Zaujíma sa o ľudské správanie a snaží sa pracovať na svojich témach praktickým prístupom. Strávila veľa času umeleckými projektami s deťmi na Madagaskare a na Filipínach. Spoluzaložila interkultúrny multimediálny program MIO, ktorý poskytuje možnosti pre mladé talenty. Pracuje ako nezávislá filmárka a umelkyňa v Nemecku, na Madagaskare a na Filipínach. Po niekoľkých krátkych filmoch a študentských inscenáciách je Fonja jej prvým celovečerným dokumentárnym filmom.

Zobraziť film

Birgit Heidsiek

Je dlhoročnou novinárkou v domácich a medzinárodných médiách. Je tiež vydavateľkou časopisu Green Film Shooting a nezávisle produkovanej série Branchen Bulletin. Pracuje v PR v oblasti vysielania a postprodukcie. Na Univerzite aplikovaných vied Bonn-Rhein-Sieg vedie kurzy na katedrách elektrotechniky, strojárstva a technickej žurnalistiky.

Apolena Rychlíková

Intenzívne sa angažuje vo verejnom priestore a prispieva do internetového Denníku Referendum, webového denníka A2LARM či na server Romea.cz. Na MFDF Ji.hlava boli uvedené jej snímky Hájek na zámku, Petr v podzámku (2011), Padá vláda, niečo si želaj (2012), Rodina (2013), Expremiéri (2013). Túži natočiť dokument o Jaromírovi Jágrovi a Helene Fibingerovej. Dlhodobo sa venuje spoločenským otázkam, nerovnosti, chudobe, sociálnemu vylúčeniu. Spolupracuje s Českou televíziou a Českým rozhlasom. Jej celovečerný debut Limits of work (2017) získal viaceré ocenenia. Je držiteľkou Novinárskej ceny za Najlepší komentár 2017.

Zobraziť film

Tomáš Bojar

Vo filmovom prostredí pôsobil najprv ako scenárista, neskôr ako producent a režisér. Vedie produkčnú spoločnosť Cinema Arsenal. V autorskom tandeme s režisérom Pavlom Abrahámom vytvorili filmy Hlavnou hviezdou sú pivá (2004), Česká RAPublika (2008) a Dva nula (2012). Ako scenárista, režisér a koproducent vytvára spoločne so Zuzanou Špidlovou pre ČT dokumentárny seriál s pracovným názvom Päť statočných. Podieľa sa na vývoji celovečerného hraného filmu z hilsneriády s názvom Rituál.

Zobraziť film

Radovan Síbrt

V roku 2009 spoluzaložil produkčnú spoločnosť PINK. V súčasnosti produkuje spoločne s HBO Europe dokument Lust for Life, vyvíja dokument M. Farzada Nehľaď dlho do priepasti a hraný celovečerný debut T. Wińskiho, Obrazy lásky. V roku 2018 koprodukoval víťazný film festivalu Berlinale - Touch Me Not a otvárací film sekcie Panorama - Až príde vojna. V roku 2014 bol vybraný ako Emerging Producer na festival MFDF v Jihlave, v roku 2018 potom ako Producer on the Move na festival v Cannes.

Zobraziť film

Viera Čákanyová

Pôsobí ako pedagogička na VŠMU. Jej študentské filmy Under Underground, Piraňa, Alda a 100 dní získali niekoľko medzinárodných ocenení. Svojou vyspelosťou, aktuálnosťou a trpkým humorom sa jej tvorba výrazne odlíšila od ostatných študentských pokusov. Experimentálny dokument FREM o umelej inteligencii v pozícii vedomej subjektívnej entity, zobrazujúci svet prírody mimo hraníc ľudského vnímania skutočnosti, je jej dlhometrážnym debutom.

Zobraziť film

Maia Martiniak

Pracuje ako režisérka dokumentárnych filmov a produkčná televíznych relácií, eventov a reklám. Je držiteľkou ocenenia "Hlavná cena" s filmom Premeny na filmovom festivale AGROFILM NITRA 2016 (SR) a ocenenia "Najlepší dokumentárny film" na festivale SUNLIGHT International Film Festival Berlín 2017 (Nemecko). Vo svojich dokumentárnych filmoch sa venuje primárne environmentálnym témam, rozvojovej spolupráci a témam rešpektovania práv detí a žien.

Zobraziť film

Jaroslav Vojtek

Debutoval v roku 1993 krátkym dokumentom Slepá viera, ktorý je portrétom hrobára oddaného socialistickým ideálom. K dokumentárnej tvorbe ho priviedol ľudský príbeh. Fascinujú ho vzťahy, schopnosť obetovania sa, solidarita, láska, rovnako ako nenávisť. Priznáva, že natáčanie dokumentu môže slúžiť aj ako spôsob sebaterapie. Jeho zatiaľ poslednými filmami sú dokument Tak ďaleko tak blízko, ktorý nahliada do života ľudí postihnutých autizmom a Raj na zemi zachytávajúci profesionálny aj súkromný osud reportéra a fotografa Andreja Bána.

Zobraziť film

Andrea Culková

Je česká dokumentaristka, umelkyňa, aktivistka. Vo svojej angažovanej dokumentárnej tvorbe spracováva najmä aktuálne témy. Sama často prehovára k divákovi, vystupuje pred kamerou a na témy nahliada prostredníctvom subjektívnych zážitkov a skúseností. Najvýraznejšie ohlasy zaznamenala s osobne ladeným dokumentom Cukr blog (Sugar Blues), v ktorom spracovala svoju skúsenosť s tehotenskou cukrovkou. Veľký ohlas zaznamenali aj jej ďalšie filmy Český žurnál: Exekúcia a H_ART ON.

Zobraziť film

Ivan Krastev

Bulharský politológ, jeden z mála celosvetovo rešpektovaných východoeurópskych komentátorov globálneho politického diania. Pravidelne publikuje vo veľkých svetových denníkoch a vystupuje na rôznych svetových a európskych fórach. Je predsedom Centra liberálnych štúdií v Sofii a šéfredaktorom bulharského vydania časopisu Foreign Policy. Je autorom knihy Európa a pandémia, ktorá vyšla vo vydavateľstve Absynt.

Zobraziť podujatie

Aké filmy uvidíte?

Máme pre vás prichystaných 50+ filmov pre festival jeden svet 2020. detailný popis k nim si môžete prečítať v katalógu.

Organizátori

Finanční partneri

Partneri

IOMbkisDAFilms
kino lumiereFTF VŠMUA4TeledataMareenaVagusMyslímÚNaSSFFUKsvet medzi riadkamislido

Hlavní mediálni partneri

Mediálni partneri

Nota Bene