Hostia a hostky Jedného sveta 2024

Spoznajte kreatívnych a inšpiratívnych ľudí, ktorých stretnete na 25. ročníku Jedného sveta v Bratislave od 18.10 do 27. októbra 2024.  

Viera Čákanyová

Viera Čákanyová je režisérka a filmová dokumentaristka. Jej posledné filmy Frem (2019), Biela na bielej (2020) a Poznámky z Eremocénu (2023) boli prezentované na mnohých zahraničných festivaloch a získali niekoľko ocenení. Frem a Poznámky z Eremocénu mali medzinárodnú premiéru na festivale Berlinale v sekcii Forum. Od nás z Jedného sveta si Viera minulý rok odniesla za Poznámky z Eremocénu hlavnú cenu. Na Jednom svete 2024 figuruje ako členka medzinárodnej poroty, ktorá vyberie víťaznú snímku 25. ročníka festivalu.

Ilyas Yourish

Ilyas Yourish, afganský režisér, založil v roku 2018 spoločnosť Kamay Film, zameranú na produkciu filmov s témami identity, traumy, histórie a pamäti. Kvôli politickej situácii v roku 2021 odišiel do exilu a odvtedy pôsobí v Belgicku. Jeho debutový dokumentárny film Kamay mal premiéru na Visions du Réel, kde získal cenu Interreligious Award, a následne sa premietal na festivaloch MOOOV (Belgicko), DOK.fest Munich (Nemecko), kde získal cenu VIKTOR DOK.horizonte, a DOXA (Kanada), kde získal ocenenie Elevate Award a špeciálne uznanie poroty. Okrem toho koprodukoval krátky film House No. 30 Kabul pre The Guardian a momentálne pracuje na dvoch ďalších celovečerných dokumentoch. Jeho film Kamay uvidíte na 25. ročníku Jedného sveta v sekcii Cesta okolo sveta.

Margje de Koning

Po ukončení štúdií režírovala Margje de Koning 12 rokov dokumentárne filmy pre rôzne vysielacie spoločnosti a niekoľko rokov učila tvorbu dokumentov na Univerzite v Amsterdame. V auguste 2004 sa stala commissioning editorkou pre 52-minútové dokumentárne filmy, čo zahŕňalo produkciu a koprodukciu kreatívnych dokumentov o súčasných sociálnych, kultúrnych a morálnych otázkach so zameraním na ľudské príbehy, nielen z Holandska, ale aj z celého sveta. Od januára 2005 bola zodpovedná za televízne oddelenie IKON, kde sa v roku 2012 stala vedúcou televíznych, rozhlasových a novomediálnych programov. Od roku 2016, po začlenení IKON do EO, prevzala vedenie dokumentárnej tvorby EOdocs. V septembri 2019 opustila verejnoprávneho vysielateľa a stala sa umeleckou riaditeľkou filmového festivalu Movies that Matter.

Matej Bobrik

Matej Bobrik je slovenský režisér a scenárista. V súčasnosti žije a pracuje vo Varšave, Poľsku. Vyštudoval réžiu na Poľskej národnej filmovej škole v Lodži a Wajdovej filmovej škole vo Varšave. Jeho študentský dokumentárny film Where the sun doesn't rush (2009) bol súčasťou súťaží na medzinárodných filmových festivaloch ako IDFA, DOK Leipzig a Visions du Réel. Jeho debutovým dokumentárnym filmom bol The Visit (2013), ktorý produkovalo Studio Munka. Film mal premiéru na festivale IDFA a bol premietaný na mnohých ďalších medzinárodných festivaloch, pričom získal cenu Silver Eye na Medzinárodnom festivale dokumentárnych filmov v Jihlave. Jeho dokumentárny film Our Little Poland (2019) mal premiéru na Varšavskom filmovom festivale a v poľských kinách bol uvedený v roku 2020. Jeho najnovší dokumentárny film Diaľky mal premiéru na Medzinárodnom festivale dokumentárnych filmov v Jihlave v roku 2023, kde získal cenu za najlepší dokumentárny film strednej a východnej Európy. Jeho film Diaľky uvedieme v sekcii Slovensko a Česko za ľudské práva.

Andrei Zinca

Andrei Zinca študoval filmovú a televíznu fotografiu v Rumunsku a réžiu a filmovú produkciu na USC v Los Angeles. V roku 1988 sa presťahoval do USA, kde sa etabloval ako popredný režisér a producent pre hispánske a latinskoamerické televízne trhy v USA. Prostredníctvom svojej produkčnej spoločnosti Double 4 Studios koprodukoval s Rumunskom dva celovečerné filmy, ktoré tiež napísal a režíroval. Filmy „Puzzle“ a „Tak, čo je sloboda?“ získali rôzne ocenenia na medzinárodných filmových festivaloch v USA a Európe. V roku 2023 mal premiéru svojho prvého celovečerného dokumentu, ktorý bol celý natočený v Juhoafrickej republike. Film Kto nie som mal svetovú premiéru na Thessaloniki Documentary Festival, kde získal tri ocenenia. Prestížny festival SXSW hostil jeho severoamerickú premiéru. Doteraz sa film zúčastnil na 70 medzinárodných festivaloch a získal 22 ocenení. Film bol nominovaný Európskou filmovou akadémiou na najlepší dokumentárny film. Andre Zinca príde osobne na festival Jeden svet a bude súčasťou workshopu Dni zmeny 2024, kde prednesie svoju case study k filmu Kto nie som, ktorý uvidíte aj na Jednom svete.

Maciek Hamela

Maciek Hamela je poľský filmový a rozhlasový producent, režisér, scenárista. Bol spolutvorcom a producentom krátkeho dokumentárneho filmu Bless You, za ktorý v roku 2021 získal cenu Doc Alliance na festivale v Cannes. Produkoval filmy ako Convictions, Gatherers of Sea Grass, Polonaise či Parquet. Ako režisér a producent rôznych rozhlasových diel získal ocenenie Silver Melchior Radio Award 2018 v súťaži poľských rozhlasových reportérov. Produkoval a spolurežíroval sériu dokumentárnych podcastov Plan B. Je dlhoročným spolupracovníkom BBC Channel. Jeho film V spätnom zrkadle získal hlavnú cenu na Sheffield DocFest 2023 a je v úzkom výbere na kandidáta na Oscary 2024. Tento výnimočný film uvedieme aj na 25. ročníku Jedného sveta v sekcii Ovenčené vavrínmi.

Natalia Christofoletti Barrenha

Natalia Christofoletti Barrenha je filmová výskumníčka a selektorka so špecializáciou na latinskoamerický film. Absolvovala postdoktorandský výskum na Universidade Estadual de Campinas (Brazília) a bola hosťujúcou spolupracovníčkou na KU Leuven (Belgicko), Univerzite Komenského a VŠMU (Slovensko). Natalia momentálne pracuje ako projektová manažérka a kurátorka programu na Kultúrnom oddelení veľvyslanectva Brazílie v Londýne, kde spoluorganizuje Helena Solberg Cineclub. Je tiež spoluzakladateľkou Cinema Mentiré, dočasného filmového klubu prezentujúceho latinskoamerické filmy vo Veľkej Británii. Organizovala niekoľko filmových prehliadok v Brazílii a prispela do programu viacerých filmových festivalov, inštitúcií a publikácií po celom svete, ako napríklad Alchemy Film and Moving Image Festival, Electric Palace Cinema Hastings, London Short Film Festival, Centro Cultural São Paulo, BAFICI – Buenos Aires Festival Internacional de Cine Independiente, tranzit.sk, Cervantes Institute, Mubi Notebook a ďalších.

Anna Petrus

Anna Petrus je režisérka, filmová kritička, kultúrna výskumníčka, profesorka a momentálne umelecká riaditeľka Medzinárodného filmového festivalu DocsBarcelona. Jej filmy boli premietané na festivaloch ako Festival des Films du Monde, Sitges - Medzinárodný filmový festival Katalánska či FicXixón. Ako filmová kritička pracovala v niekoľkých významných filmových magazínoch a novinách v Španielsku. V súčasnosti prispieva do novín Ara, kde píše o kinematografii, audiovizuálnej tvorbe a feminizme. Je zakladateľkou organizácie Dones Visuals (združenie ženských filmárok v Katalánsku).

Organizátori

Finanční partneri

Partneri

IOMbkisDAFilms
kino lumiereFTF VŠMUA4TeledataMareenaVagusMyslímÚNaSSFFUKsvet medzi riadkamislido

Hlavní mediálni partneri

Mediálni partneri

Nota Bene