Industry program Dni zmeny 2023
Medzinárodný filmový festival Jeden svet od roku 2021 organizuje industry program s názvom Dni zmeny. Jeho obsah je primárne určený pre filmových profesionálov, ktorí majú snahu svojimi filmovými projektami vytvoriť reálnu zmenu v spoločnosti.
Zámerom industry programu Dni zmeny, je prepájanie tvorcov a tvorkýň filmov s potencionálnymi donormi, odborníkmi na jednotlivé témy, neziskovými organizáciami, médiami a ďalšími organizáciami a jednotlivcami, ktorí im k danej zmene v spoločnosti môžu dopomôcť.
Súčasťou Dní zmeny je workshop pre filmových profesionálov, kde pod vedením expertiek a expertov na dosiahnutie zmeny v spoločnosti, vytvárajú počas troch dní svoju impact kampaň (kampaň so spoločenským dopadom). Vyvrcholením tohto workshopu je záverečná prezentácia impact kampaní, ktorý prebieha za prítomnosti jednotlivcov z rôznych oblastí, ktorí sú pre projekty smerodajní.
Ďalšou časťou industry programu Dni zmeny sú prednášky, ktoré tému impactu vo filmovom priemysle približujú z rôznych pohľadov a ich súčasťou sú aj prípadové štúdie už existujúcich a reálnych impact kampaní.
V rámci programu Jedného sveta 2023 premietneme aj dokumentárne filmy, ktoré impact kampaň majú a pracujú s ňou. Ide o dokumentárne filmy Jiříkovo vidění, Hamletov syndróm a Neviditeľné krajiny. Po premietnutí týchto filmov sa uskutočnia diskusie a Q&A s filmovými tvorcami, ktorí spoločenský dopad týchto filmov priblížia viac.
Pozývame vás na časti programu Dni zmeny 2023, určené pre verejnosť:
PONDELOK
6. november 2023, 10:30 – 12:15
Barco, Filmová a televízna fakulta VŠMU, Svoradova 2, Bratislava
PONDELOK
6. november 2023, 13:30 – 15:00
Barco, Filmová a televízna fakulta VŠMU, Svoradova 2, Bratislava
Spoločenský dosah filmu a filmová distribúcia
PONDELOK
6. november 2023, 19:50
Kino Klap, Filmová a televízna fakulta VŠMU, Svoradova 2, Bratislava
Diskusia po filme Jiříkovo vidění
UTOROK
7. november 2023, 9:00 – 10:30
Barco, Filmová a televízna fakulta VŠMU, Svoradova 2, Bratislava
Zmysluplné partnerstvá pre film
UTOROK
7. november 2023, 16:00
Kino Klap, Filmová a televízna fakulta VŠMU, Svoradova 2, Bratislava
Diskusia po filme Hamletov syndróm
STREDA
8. november 2023, 15:50
Barco, Filmová a televízna fakulta VŠMU, Svoradova 2, Bratislava
Diskusia po filme Neviditeľné krajiny
ŠTVRTOK
9. november 2023, od 9:00
Kino Klap, Filmová a televízna fakulta VŠMU, Svoradova 2, Bratislava
Verejná prezentácia projektov prihlásených do workshopu Dni zmeny 2023
Projekty zapojené do workshopu Dni zmeny 2023:
Údolie vdov Réžia: Miro Jelok a Katarína Jonisová Producent: Katarína Jonisová a Miro Jelok Žáner: dokumentárny film
Synopsa: V izolovaných horách Transylvánie zaplavuje malú dedinu Geamăna toxické bahno vypúšťané z bane na meď. Okolo stúpajúcej hladiny odkaliska žijú samotársky najmä staršie vdovy, ktoré sa tvrdohlavo odmietajú odsťahovať a jedna mladá žena menom Valerica, ktorá utiekla od svojho manžela a nasťahovala sa do opustenej drevenice, ktorú zdedila po otcovi. Za svojím životom urobila hrubú čiaru a pokúša sa žiť odznova na mieste bez budúcnosti. V kulisách zdevastovanej surreálnej krajiny, ktorú neustále pochováva stúpajúci odpad z bane, Valerica nachádza svoj malý súkromný raj.
Noví susedia Réžia: Pavol Kohút Producent: Zuzana Chadimova Žáner: dokumentárny film
Synopsa: Predstavte si že Slovensko nekončí pri Kútoch ale pokračuje cez celé Čechy, celé Nemecko, rovno aj Rakúsko a ešte k tomu prihoďme tretinu Maďarska. Takáto veľká, približne, je Ukrajina. Tento náš mega veľký sused, s ktorým zdieľame hranicu cez ktorú na Slovensko tiekla ropa a zemný plynie je obrovský, rozlohou počtom a rozmanitosťou ľudí a prekvapivo vieme o ňom málo. Pár základných predsudkov a stereotypných obrazov z deväťdesiatych rokov no a teraz samozrejme vojna. Ukrajinci a Ukrajinky na Slovensku, v Poľsku, v Čechách začali pracovať, ich deti chodia do školy, stretávame ich na pošte, v parku, v obchodoch. Stali sa našimi novými susedmi. Čo o nich vieme? Akí sú? Autorka audio dokumentov Noví susedia začala spracovávať príbehy Ukrajincov , lebo sa stali jej novými susedmi. Jej vlastný záujem a túžba dozvedieť sa o nich viac vyústili do siedmich epizód podcastu, s ktorými už niektoré neziskové organizácie či školy pracujú ako s učebným nástrojom. Evolučne vznikol náš záujem nájsť audiovizuálny jazyk pre tieto skutočné príbehy Nových susedov. Vniesť do spoločnosti zodpovednosť a úctu k druhým, posilniť empatiu v spoločnosti cez formát audiovizuálneho dokumentu a dostať tak príbehy od poslucháčov k divákom. Nebudeme sa v nej baviť o priebehu vojny, aj keď je to samozrejme súčasťou všetkých rozhovorov, ktoré robíme, nebudeme rozoberať vojnu, politiku ani predpovede do budúcnosti. Pokúsime sa zistiť, kto sú ukrajinskí muži a ženy. Priestor dáme aj ruskej minorite. Rozhovory s odborníkmi a obyčajnými ľuďmi s cieľom zistiť o tejto krajine čo najviac. O maličkostiach a veľkých veciach, ktoré robia Ukrajinu Ukrajinou. A čo nám môže pomôcť nadviazať kontakt alebo lepšie sa spojiť s našimi novými susedmi. Otvárame cestu k pochopeniu podstaty toho, aká je Ukrajina, ako chápať Ukrajincov žijúcich medzi nami. Spovedáme aj minoritu ruskú. Hovoríme o jasných témach, ako aj tých, ktoré sú pod povrchom.
Začnite s vysťahovaním! (pracovný názov) Réžia: Eduard Cicha a Dominik Jursa Producent: Barbara Janišová Feglová Žáner: dokumentárny film
Synopsa: Vyvíjame dokumentárny film, ktorý sa zaoberá témou neonacizmu, ľudáctva a jeho dnešnou transformáciou. Chceme sa zamerať najmä na odboj v podobe antifa, ale aj hľadať súčasné semeništia mladých “náckov” a zmapovať špecifiká a vývoj, ktorým si fenomén u nás prešiel. Chceme poukazovať na jeho neustálu toleranciu v spoločnosti a dokladovateľnú “beztrestnosť”, ktorá má konkrétne presahy do súčasného diania. Netajíme sa ambíciou diváka mobilizovať smerom k občianskej spoločnosti. Slovensko ako malá krajina, kde sa všetci navzájom poznajú a kde prekvitá nepotizmus, môže byť napriek svojim špecifikám dobrou prípadovou štúdiou celosvetového trendu posilňovania politickej krajnej pravice a z tohto pohľadu by film mal vedieť ponúknuť svoj obsah aj zahraničnému divákovi.
Workshop pre filmových profesionálov v rámci industry programu Dni zmeny 2023 povedú:
Orsolya Komlosi /Maďarsko/
Pracuje s dokumentárnymi filmami, pretože ako kultúrna antropologička považuje film za najlepší nástroj na katalyzovanie spoločenských zmien. Pracuje najmä ako kurátorka, distribútorka a producentka, taktiež ako projektová manažérka v rámci aplikovaných vedeckých projektov. Nedávno získala titul DLA na Univerzite divadelného a filmového umenia v Budapešti. Jej výskumnou oblasťou je meranie vplyvu dokumentárnych filmov, teda meranie ich spoločenského dopadu. Založila projekt Magic of the Frame – Teach with documentaries!, ktorého cieľom je vytvoriť súbor nástrojov pre pedagógov na podporu integrácie dokumentárnych filmov do učebných osnov vo formálnom a neformálnom vzdelávaní. Je tiež zakladateľkou a kurátorkou Taiwan Dox v Budapešti. V minulosti pracovala ako vedúca kina Docuart, prvého filmového archívu a kina pre dokumentárne filmy v Budapešti, koordinuje maďarskú sieť Nadácie Anny Lindhovej pre medzikultúrny dialóg a v súčasnosti pracuje ako impact producentka rodinného filmu „I accidentally wrote a book“ režisérky Nory Lakos.
Eva Pavlovičová /Slovensko/
Eva Pavlovičová má 13 ročnú prax v oblasti audiovízie. V roku 2010 založila časopis KINEČKO, kde pôsobila ako výkonná producentka a redaktorka do roku 2017. V spoločnostiach BFILM a FILMTOPIA v rokoch 2014 – 2017 produkovala a distribuovala hrané, dokumentárne, animované a experimentálne filmy. Od roku 2017 do roku 2019 sa venovala tvorbe verejných politík v oblasti kreatívneho priemyslu so zameraním na audiovíziu a multimédiá na Ministerstve kultúry SR. Od roku 2019 pôsobí ako filmová expertka Európskej komisie pre program Creative Media. V rokoch 2019 až 2023 študovala doktorandské štúdiu na Ústave verejnej politiky Univerzity Komenského so zameraním na kultúrne politiky. Ako výskumníčka sa podieľala na tvorbe Stratégie rozvoja kultúry v Bratislavskom samosprávnom kraji na roky 2022 – 2027. V roku 2023 uskutočnila pre ASFK výskum situácie propagácie v kinách. V posledných rokoch ako asociovaná producentka pre oblasť distribúcie a marketingu pracovala na rôznych projektoch ako napr. trasmediálny projekt Spýtaj sa Vašich: 68/89/93, či dokumentárny film Skutok sa stal (r. Barbora Berezňáková), krátky antropologický dokument Strigov (r. Barbora Berezňáková), či film pre deti Čiapka (r. Slobodan Maximović).
Alexandra Poláková Suchalová /Slovensko/
Alexandra Poláková Suchalová od roku 2021 pracuje na Úrade splnomocnenca vlády SR pre rozvoj občianskej spoločnosti, kde v rámci národného projektu vedie jednu z podaktivít zameraných na zapájanie verejnosti pri tvorbe verejných politík na úrovni ústredných orgánov štátnej správy. Zároveň dlhodobo spolupracuje s Fakultou sociálnych a ekonomických vied Univerzity Komenského v Bratislave, kde vyučuje predmet zameraný na rovnakú problematiku – účasť verejnosti na tvorbe verejných politík. Od roku 2010, kedy ukončila PhD. štúdium v oblasti teória politiky na spomenutej fakulte, sa okrem pedagogickej činnosti venuje aj lektorovaniu, facilitácii, navrhovaniu participatívnych procesov, výskumnej a analytickej činnosti. Pre Jeden svet spolupracovala na výskume divákov dokumentárneho filmu aj v rámci pilotného ročníka programu Dni zmeny ako porotkyňa.
Organizátori industry programu Dni zmeny 2023 si vážia spolupráce s tútormi z minuloročných edícii programu:
Margje de Koning, Movies that Matter, Irena Taskovski IMPACT LAB #DocsConnect Taskovski Training programme , Khadidja Benouataf, Impact Social Hub.
Industry program Dni zmeny 2023 finančne podporili Audiovizuálny fond, Nadácia mesta Bratislava, Heinrich Böll Stiftung.