Jeden svet na školách – často kladené otázky
Pre koho je program určený?
Filmy a diskusie sú vhodné pre vyššie ročníky základných škôl, žiactvo stredných škôl a gymnázií, prípadne študentstvo vysokých škôl (odporúčaná veková kategória je uvedená pri každom filme jednotlivo). Všeobecen odporúčame náš program pre 14+, prípadne individuálne zváženie na strane učiteľov a učiteliek. Vybrané filmy sú prispôsobené aj pre publikum so sluchovým znevýhodnením.
Aké filmy nájdem v databáze?
Do databázy vyberá filmy tím medzinárodného filmového festivalu Jeden svet a interné metodičky oddelenia Globálneho vzdelávania a ľudských práv organizácie Človek v ohrození. Filmy nie sú z našej dielne, sme iba ich sprostredkovateľom. K filmom zakupujeme licencie, vyrábame titulky a sprievodné materiály.
Sledujeme program svetových festivalov a aktuálnu ponuku distribútorov po celom svete a starostlivo vyberáme filmy, ktoré prinášajú aktuálne témy a zaujímavé príbehy. S radosťou o našej databáze hovoríme ako o “Netflixe pre školy”. Bezplatne prinášame kvalitnú kinematografiu so vzdelávacím potenciálom aj v slovenskom prostredí. Vždy sa snažíme reagovať aj na vaše potreby zo spätnej väzby a prinášať témy, ktoré rezonujú aj vo vašich triedach.
Prečo dokumentárne filmy?
Prinášame dokumentárne filmy, ktoré sa zameriavajú na zachytenie skutočnosti a podávanie informácií o nej. Na rozdiel od hraných filmov, kde sú udalosti a postavy vymyslené, dokumentárny film sa zameriava na reálne osoby, udalosti a miesta.
Dokumentárny film nám do výučby prináša viac než len suché fakty. Prináša skutočné príbehy ľudí, ktoré nás chytia za srdce. Pomáha rozvíjať v žiakoch a žiačkach dôležité zručnosti ako komunikácia, empatia, kritické myslenie a občiansky záujem. Vďaka nemu sa deti naučia spolupracovať, rešpektovať rôznorodosť a budovať pozitívne vzťahy.
Dokumentárny film je aj priestorom na spomalenie, ponorenie sa do seba, reflektovanie vlastných myšlienok a skúseností.
Do akých predmetov je program Jedného sveta na školách vhodný?
Databáza filmov Jedného sveta na školách ponúka učiteľstvu bohatý výber, ktorý sa týka rôznych aktuálnych tém, od ľudských práv až po globálne výzvy. Učiteľstvo občianskej náuky tu nájde množstvo inšpirácie, ale aj iných predmetov, ako napríklad dejepisu, prírodovedy alebo jazykov. Vďaka širokej škále tém si každý nájde niečo, čo sa hodí do výučby a pomôže mu spestriť hodiny a otvoriť dôležité témy.
Kde nájdem aktuálnu ponuku filmov, z ktorej si môžem vybrať?
Aktuálnu ponuku filmov vhodných pre mládež a dostupných pre školy nájdete priamo na webe Jedného sveta na školách.
Ako sa dostanem k filmu, ktorý chcem premietať?
Keď si na webovej stránke vyberiete film, ktorý chcete premietať, kliknite naň a potom na políčko „Chcem premietať v škole“. Po kliknutí budete presmerovaní na formulár, na základe ktorého vám bude automaticky zaslaný odkaz na film. Filmy neposielajte tretím stranám. Pokiaľ odporučíte film svojim kolegyniam a kolegom, odkážte ich taktiež na prihlasovací formulár. Ďakujeme za porozumenie.
V akej jazykovej verzii sú filmy k dispozícii?
Jeden svet na školách ponúka filmy, ktoré sú vždy v pôvodnom znení so slovenskými, v niektorých prípadoch s českými titulkami. Časť filmov obsahuje popisné titulky s úpravou vhodnou aj pre ľudí so sluchovým znevýhodnením. Titulky sú vo väčšine prípadov vpálené, nahrané priamo do obrazu. Pri niektorých je nutné titulky zapnúť kliknutím na ikonu “CC” v dolnej lište online filmového prehrávača. Dabing k zahraničným filmom nie je k dispozícii. V ponuke sú aj filmy v slovenčine – Po nás potopa, O BARIPEN Hrdosť, Ako som sa stala partizánkou, Na spektre a Svet podľa môjho tatka v Češtine.
Aký ďalší materiál k filmu mám k dispozícii?
K filmom z ponuky Jeden svet na školách od nás dostanete priamo na mail sprievodné materiály. Tieto informačno – metodické príručky vám poslúžia pre lepšiu orientáciu v téme filmu, odkážu na ďalšie zdroje informácií a pomôžu sa vám pripraviť na vyučovaciu hodinu, v ktorej film použijete. Materiály obsahujú aj konkrétne aktivity vhodné na evokáciu, uvedomenie a reflexiu po filme.
Metodicko-informačné materiály k filmom si môžete stiahnuť aj jednotlivo po rozkliknutí konkrétneho filmu, kliknutím na políčko “Stiahnuť sprievodný materiál”.
Kto môže premietanie zorganizovať?
Premietanie môže zorganizovať učiteľ či učiteľka vo svojej triede v rámci vyučovania, ale tiež nezisková organizácia alebo kultúrne centrum, ako formu vzdelávacieho programu pre školy a mládež.
Kde môžem premietania zorganizovať?
Premietanie je možné zorganizovať priamo na školách, v kultúrnych a voľnočasových centrách či domácnostiach žiakov a žiačok v prípade dištančného vzdelávania.
Budem musieť zaplatiť poplatok?
Nie, filmy aj sprievodné materiály sú dostupné bez poplatku. Je potrebné vyplniť formulár, ktorý je dostupný po kliknutí na konkrétny film z ponuky na webe Jedného sveta na školách.
Budem môcť vyberať na premietania vstupné?
Podmieňovať vzhliadnutie filmu na základe povinného vstupného nie je dovolené. Ak organizujete premietanie v rámci kultúrneho centra, je možné vyberať dobrovoľné vstupné.
Môžem premietania filmov z ponuky Jeden svet na školách obohatiť o ďalší program ako diskusie, prednášky, workshopy a podobne?
Áno, veľmi uvítame, ak sa rozhodnete zorganizovať na vašej škole podujatie, kde okrem premietania filmov uvediete aj iný, doplňujúci program. V prípade, že potrebujete poradiť s výberom vhodných osôb do diskusie, lektorov a lektorky workshopov, prípadne sprostredkovať kontakt, obráťte sa na nás mailom.