Audiovízia bez bariér III: Nevidiaci a nepočujúci v kine – napredujeme (?) 

Hostia – Stanislav Sokol (zástupca divákov s poruchou zraku, Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska), Michal Hefty (zástupca divákov s poruchou sluchu, Myslím – centrum kultúry Nepočujúcich), Oľga Davalová (odborníčka zo sekcie médií, audiovízie a autorského práva, Ministerstvo kultúry SR), Gabriele Uzzo (expert na prístupnosť, Taliansko), moderuje Emília Perez (expertka v oblasti prístupnosti, Katedra translatológie FF UKF v Nitre). 

Hovoriť o prístupnosti a inklúzii vo svete filmu je dnes „in“, my sa však chceme baviť konkrétne! Preto ponúkneme návštevníkom filmového festivalu v panelovej diskusii Audiovízia bez bariér živú debatu, v ktorej sa pokúsime zodpovedať jednoduchú otázku: Napredujeme? 

Už tretí ročník inklúzie na Jednom svete priam pozýva poohliadnuť sa na slovenskej ceste po prístupnosti filmu a filmových festivalov a zamyslieť sa, či a kam sme sa v našej krajine v tomto smere posunuli. Pomáha otváranie sa festivalov odbúrať dobre známe nedá sa, nevieme, nie sú prostriedky? Nakopla európska legislatíva a iniciatívy kultúrneho sektora dianie u nás doma a sú naše kiná prístupnejšie pre divákov s poruchou zraku či sluchu? Ak nie, aké máme pred sebou prekážky a ako ich môžeme spoločne odstrániť? Oplatí sa to vôbec? Čo vlastne prináša inklúzia filmovým festivalom, komunitám a samotnému filmu? 

Tretí ročník Audiovízie bez bariér pozýva do debaty všetkých, ktorí veria, že inklúzia a prístupnosť vo svete filmu majú zmysel, ale aj tých, ktorí sú voči tejto predstave skeptickí. Pridajte sa k nám a zhodnoťte spolu s nami možnosti, stratégie a potenciál inkluzívneho dizajnu (nielen) filmových festivalov. A napredujme ďalej spoločne. 

Diskusia sa uskutoční 6.11. o 18:00 v Slovenskej národnej galérii.

Diskusia bude tlmočená pre diváctvo s poruchu sluchu a tiež zo slovenčiny do angličtiny.

Spoluorganizátorom panelovej diskusie je Katedra translatológie FF UKF v Nitre. Diskusia je výstupom projektu VEGA 2/0092/23 Preklad a prekladanie v dejinách a súčasnosti slovenského kultúrneho priestoru.

Ďalšie podujatia

žena mieri na inú ženu

Diskusia po filme Hamletov syndróm 

Vo filme Hamletov syndróm približujú režiséri Elwira Niewiera a Piotr Rosolowski skupinu profesionálnych a neprofesionálnych hercov, ktorí pripravujú divadelnú inscenáciu v malom meste na Ukrajine. Počas skúšok hry Williama Shakespeara Hamlet vyplávajú na povrch rôzne emócie a spomienky hercov. Zážitok z tvorby divadelného predstavenia dokáže jednotlivcom pomôcť vyrovnávať sa s vlastnými osobnými traumami, ako sú vojnové skúsenosti na fronte v Donbase …

Diskusia po filme Jiříkovo vidění 

Odborných článkov, kníh, príspevkov a komentárov o tom, ako by sme mali zachrániť našu planétu a jej klímu, je už obrovské množstvo. Čo sa stane, ak s konkrétnym nápadom, ako zachrániť planétu, príde jednotlivec, materiálový fyzik Jiří Svoboda? A čo sa stane, keď svoju ideu predstaví rôznym jednotlivcom a organizáciám, a to aj na medzinárodnej úrovni? Čo všetko zahŕňa predstaviť takýto nápad …

dve deti ležiace vo vlaku

Café Európa: Svetloplachosť 

Hostia: Ivan Ostrochovský (producent a spolurežisér filmu Svetloplachosť), Tomáš Bokor (SlovakAid), Petra Melikantová (ČVO – psychosociálna pomoc v komunitách), Marek Madro (psychológ, IPčko), moderuje Frederika Halászová.  V jedno chladné februárové ráno prichádza dvanásťročný Niki a jeho rodina na charkivskú stanicu metra, aby sa ukryli pred desivou vojnou, ktorá zúri v uliciach ich mesta. Pre Nikiho …

Organizátori

Finanční partneri

Partneri

IOMbkisDAFilms
kino lumiereFTF VŠMUA4TeledataMareenaVagusMyslímÚNaSSFFUKsvet medzi riadkamislido

Hlavní mediálni partneri

Mediálni partneri

Nota Bene