Diskusie

9.10.  – utorok 

ARTFORUM

19:00  Pamäť – Sloboda – Spomínanie, debata s Monikou Vrzgulovou, Róbertom Kirchhoffom, moderuje Soňa Gyarfášová

 

Debata je príspevkom vydavateľstva a kníhkupectva Artforum k 100. výročiu vzniku Československa a zároveň pozvánkou na Jeden svet. Súčasťou večera bude aj uvedenie doplneného vydania úspešnej knihy Atlas zabúdania, ktorú inicioval Peter Krištúfek, a jej vydanie z roku 2013 doplnil o nové kapitoly. Nový Atlas zabúdania tak tvorí mozaika malých spomínaní a výmyslov mapujúcich obdobie od roku 1914 do roku 2018.

 

11. 10. – štvrtok

GOETHEHO INŠTITÚT

18:00   Jeden svet s Absyntom: Beseda s Evou Umlauf k jej novej knihe z vydavateľstva Absynt – Číslo na tvojom predlaktí je modré ako tvoje oči, moderuje Michal Hvorecký

 

Eva Umlauf sa narodila v pracovnom tábore v Novákoch. Neskôr jej rodinu spolu s ňou deportovali do Osvienčimu. Bola jednou z mála tých, čo prežili hrôzy tohto koncentračného tábora; ako dvojročnú ju spolu s mamou a ešte nenarodenou sestrou zachránila Červená armáda, ktorá tábor oslobodila 27. januára 1945. Napriek jej veľmi nízkemu veku jej nacisti stihli vytetovať na ruku číslo A-26959, ktoré jej celý život pripomína hrôzu, ktorú musela zažiť. Eva Umlauf pracuje v súčasnosti ako pediatrička v Mníchove. V roku 2016 vydala knihu Číslo na tvojom predlaktí je modré ako tvoje oči, ktorá nedávno vyšla aj v slovenskom preklade. Hovorí v nej o svojom narodení v koncentračnom tábore a o ďalšom živote za komunistického režimu. Kniha poukazuje na temné zákutia našej histórie, ale ukazuje aj silu a vôľu ženy, ktorá vôbec nemala jednoduchý život. 

 

12.10. - piatok

KLUB POD LAMPOU

18:00   Diskusia .glóbus & Jeden svet: Za Olega Sencova, hostia: Jana Bučka, Jefim Fištejn, Alexander Duleba, moderuje: Matúš Dávid 

 

Vzali mu vlasť, nanútili občianstvo a nespravodlivo uväznili na Sibíri. Nebyť ruskej okupácie Ukrajiny a anexie polostrova Krym, ukrajinský režisér Oleg Sencov by od polovice mája nedržal protestnú hladovku. Ak umrie, bude to aj naša vina. Ako mu pomôcť? Nemožno mlčať, byť znepokojený už nestačí. Zachráňme ho! Platforma Slovensko a Česko za Olega Sencova spustila kampaň #FreeOlegSentsov. Máme odvahu povedať pravdu o ruskej agresii? A aký je odkaz Olega Sencova pre súčasný svet?

 

ARTFORUM

19:00  Jeden svet s Absyntom: Beseda s Andrejom Bánom k jeho novej knihe Slon na Zemplíne z vydavateľstva Absynt, moderuje Samo Marec

 

Andrej Bán je fotograf a reportér Denníka N. Od roku 1987 pracuje pre domáce a zahraničné médiá, venuje sa najmä reportážam z krízových oblastí sveta, ako je napríklad Kosovo, Izrael, Gruzínsko, Afganistan, Pakistan, Ukrajina či Haiti. V roku 1999 počas prebiehajúcej vojny v Kosove založil a trinásť rokov viedol organizáciu Človek v ohrození. Tridsať rokov brázdi aj prašné i asfaltové cesty Slovenska a popri tom spoznáva ľudí a ich príbehy. Vyrazte s ním na cestu po Slovensku z východu na západ, od Čiernej nad Tisou po Bratislavu, a rovnako aj kľukatú púť v čase, od Jánošíka, cez Tisa, až po ´Ndranghetu a „našich ľudí“, prostredníctvom jeho novej knihy Slon na Zemplíne, ktorá nedávno vyšla vo vydavateľstve Absynt. 

 

CAFÉ BERLINKA

20:00   Diskusia Tajné životy: obťažovanie, pedofília, veci, o ktorých mlčíme, hostia: Miroslav Kocúr, Oľga Pietruchová, Silvia Porubanová  

Nasleduje po projekcii slovenského filmu Neviditeľné deti režiséra Marka Franka, so začiatkom o 19.30. 

 

Niekedy stačí pár minút na to, aby sa dieťaťu, ale i dospelému človeku nezvratne zmenil život a následne sa musel roky liečiť z traumatického zážitku. Aká je realita sexuálne zneužívaných detí i dospelých na Slovensku? Čo musíme spraviť, aby právny systém začal fungovať a chrániť obete sexuálneho násilia? A ako môžeme aj ako jednotlivci pomôcť tým, ktorí to potrebujú?   

 

13. 10. – sobota

ARTFORUM

10:00 - 11:00   Jeden svet s Artforom: Posvieťte si s nami na slobodu, knižné interaktívne programy pre deti vo veku 5 – 10 rokov. Kapacita je obmedzená, miesto si prosím rezervujte na deti@artforum.sk

 

KC DUNAJ

14:30   Diskusia Táto krajina nie je pre deti, hostia: Anna Siminghton Maar, Gwendolyn Albert, protagonista filmu  

Nasleduje po filme  Európa: Na ktorých deťoch záleží?, so začiatkom o 13.15.

 

To, kde sa narodíme, ovplyvňuje náš štart do života oveľa výraznejšie než si dokážeme priznať. Čo strácame tým, keď nepomôžeme deťom z rómskych rodín či zo slabých sociálnych vrstiev? Prečo by to mal byť prioritný záujem rovnako štátu ako aj každého z nás?

 

KINO LUMIÈRE

K1

17:20    Rómska debata, hostia: Irena Bihariová, Irma Horváthová, Andrej Belák, moderuje Martin Vavrinčík 

Nasleduje po projekcii slovenského filmu Švédi z osady režisérky Kataríny Farkašovej,  so začiatkom o 16.00. 

 

Čo je to Romipen a môže dnes ešte prežiť? Čo znamená byť na Slovensku Rómom žijúcim medzi majoritou? Je našim cieľom ich všetkých integrovať? Mali by v ideálnom scenári osady zaniknúť a Rómovia by mali žiť ako my? Čo chcú vlastne oni? Sú predstavy o tom, že majú v skutočnosti oveľa šťastnejší život ako my gádžovia naivnou romantikou, alebo sa od nich môžeme niečo naučiť aj my? O rómskej téme tentokrát inak.

 

CAFÉ BERLINKA

19:30   Stand-up show Kate Smurthwaite, ForniKATEress: Polyamoria v praxi / v anglickom jazyku

 

Radosti a úskalia polyamorných vzťahov. Všetko čo ste o polyamorii chceli vedieť, no nemali ste sa koho spýtať, alebo ste ani nevedeli, že také niečo existuje. Kate Smurthwaite, britská komička a polyamorná aktivistka vám vo svojom extrémne vtipnej stand-up show rozpovie, aké to je žiť s desiatimi mužmi naraz a nezblázniť sa.

Sama sa opisuje ako ľavičiarka, feministka, ateistka, polyamorná komička a aktivistka. Od roku 2005 vystupuje so svojimi stand-up šou okrem Edinburgh Fringe Festival po celom Spojenom kráľovstve a tiež prednáša. V roku 2013 získala ocenenie Three Weeks Editorʼs Choice Award a bola zaradená medzi Top 10 účinkujúcich na edinburskom festivale. Píše aj komédie a scenáre rôznych relácií britskej televízie. Často hosťuje v spravodajstve a politických diskusiách, je známa svojimi priamymi názormi. Publikuje v časopisoch Cosmopolitan, Guardian alebo Independent. Je hovorkyňou a podpredsedníčkou organizácie Abortion Rights UK. Pre svoje názory sa často stretáva s kritikou a netoleranciou. Na Londýnskej univerzite mala vystúpiť s prednáškou o slobode prejavu, ale tento zámer sa stretol s nevôľou feministického spolku, anonym kúpil 50 vstupeniek na prednášku, čím chcel docieliť nízku účasť, no napokon bola prednáška zrušená z dôvodu bezpečnostného rizika.

 

14. 10. – nedeľa

CAFÉ BERLINKA

14:20   Jeden svet & Café Európa: Diskusia S utečencom v obývačke, hostia: Anna Alboth, Zuzana Števulová

Nasleduje po projekcii Európsky sen: Srbsko, so začiatkom o 14:00. 

 

Do Európy prichádzajú ľudia mnohých kultúr, niektoré z nich sú nám neznáme. Naprieč spoločnosťou sa rozmáha strach z nepoznaného, z iného. Masovú migráciu sa môžeme snažiť vedome prehliadať, no nezastavíme ju. Skôr či neskôr sa jej budeme musieť pozrieť do očí. Ako s touto realitou narábať? Prečo je dôležité naučiť sa začleniť iné kultúry do tej našej a ako to urobiť čo najhladším spôsobom? Dá sa to vôbec? Povieme Vám aj čo každý z nás môže spraviť, aby bola Európa dobrým miestom na život.  

Anna Alboth je poľská aktivistka, ktorá dlhodobo žije v Nemecku. Jej meno sa spája najmä s „občianskym pochodom za Aleppo“. Pravidelne pomáha v utečeneckom tábore v Berlíne, kde počas jedného víkendu spolu s ďalšími utečencami sledovali zábery bombardovania sýrskeho mesta Aleppo. Najviac v nej zarezonovali zábery zbombardovanej nemocnice. Povedala si, že už nedokáže byť nečinná a chce poukázať na problém v Sýrii a pomôcť Sýrčanom. Pochod sa mal začať v Nemecku, pokračovať cez Česko a ďalej až na Balkán a napokon cez Turecko do Sýrie. Trasa pochodu mala presne kopírovať cestu, ktorou musia prejsť utečenci zo Sýrie do Európy. Na pochode sa zúčastnilo približne tritisíc ľudí z vyše 60 krajín. Jeho trasa sa napokon musela pozmeniť a bol predčasne ukončený. Annu to nesklamalo a hovorí, že cieľ bol splnený, lebo sa dostali až na sýrsku hranicu s Jordánskom. 

 

KINO LUMIÈRE

K1

15:20   Diskusia Proti prúdu: Ako ustáť globálny konzum, hostia: Annamarie Velič, Radek Kubala, Alexandra Harmathová, moderuje Lukáš Osvald

Nasleduje po filme Azúrová, so začiatkom o 14:00. 

 

V moriach drasticky ubúda rýb, ekosystém sa nám rúca. Čo môže spraviť každý z nás, aby sme ochránili planétu, ktorú obývame? A aby sme ju ďalším generáciám odovzdali ako miesto, kde možno nielen prežiť, ale aj žiť? Praktické tipy a rady, ako zachovať aj pre deti našich detí to najcennejšie, čo máme.

 

15.10. – pondelok 

FILOZOFICKÁ FAKULTA UK

11:00   Zaľúbenci na dráte – premietanie a masterclass Carlos Bosch

 

Ako spraviť za deň film, ktorý poputuje na prestížny festival do Sundance? O svojej skúsenosti ako z malých lokálnych príbehov vytvoriť univerzálne posolstvá, ktoré obletia áčkové filmové festivaly, vám porozpráva a na parktických ukážkach demoštruje, oceňovaný, na Oscara nominovaný katalánsky režisér Carlos Bosch.

Carlos Bosch je španielsky novinár a filmár. Ako televízny reportér bol pri mnohých dôležitých medzinárodných udalostiach a nakrútil dokumenty vo viac ako 30 krajinách sveta. Za epizódu programu 30 minút o Nežnej revolúcii v Československu získal ocenenie International Waves Award. Jeho dokumentárny film Kubánski rafteri, ktorý uvedie aj festival Jeden svet, bol nominovaný na národnú cenu Goya a na Oscara ako vôbec prvá katalánska produkcia. Jeho ostatný dokumentárny film Petitet mal premiéru v júni tohto roka. 

 

AULA UNIVERZITY KOMENSKÉHO

16:30   Diskusia Cena slobody, hosť: Timothy Snyder, moderuje Martin M.  Šimečka

 

Krajná pravica povstala z popola dejín, šíri po svete nenávisť a sľubmi o uzavretí hraníc, obmedzení spolupráce a pohybu osôb od Slovenska až po USA, získava pozície vo voľbách. Trump, Le Pen, Salvini, Okamura, Orbán, ale aj Kotleba prekresľujú politickú mapu a vyostrujú konflikty v spoločnosti. Odkiaľ sa berie táto podpora, prečo je dnes tento typ politiky taký úspešný? A do akej miery hrajú v nástupe krajnej pravice rolu dezinformačné médiá, hybridná vojna a Rusko? Existujú historické paralely so súčasným stavom? Odpovede na tieto otázky príde zdieľať Timothy Snyder, jeden z najrenomovanejších súčasných historikov, svetoznámy spisovateľ a pedagóg, špecialista na dejiny strednej a východnej Európy. 

Timothy Snyder je svetoznámy spisovateľ, americký historik, profesor na Yalovej univerzite, špecializujúci sa na dejiny strednej a východnej Európy a holokaust. Je autorom množstva publikácií, za knihy Krvavé územie, O tyranii, Čierna zem získal mnoho ocenení vrátane Ceny Ralpha Walda Emersona za najdôležitejšie a najoriginálnejšie dielo v oblasti literatúry faktu a Ceny Hannah Arendt za prínos k politickému mysleniu. Okrem písania kníh a esejí a prednášania na univerzite sa veľmi aktívne venuje komentovaniu súčasného politického diania. Často poukazuje na možné problémy v budúcnosti, ako vo svojej najnovšej knihe O tyranii – Dvadsať ponaučení z 20. storočia. V súčasnosti pracuje na knihe o Ukrajine, ktorá sa bude venovať histórii tejto krajiny i súčasnej kríze. Na festivale Jeden svet bude Timothy Snyder diskutovať o aktuálnej politickej situácii vo východnej Európe a analyzovať jednotlivé kroky krajín V4, ktoré ohrozujú úroveň demokracie v našom regióne.

 

KINO LUMIÈRE

K2 

17:40 Diskusia Ľudia bez identity, hosť Yolande Ditewig 

Nasleduje po projekcii filmu Bez identity so začiatkom o 16.00

 

Aké je to ostať bez domova, dokladov, identity, občianstva, informácii a vedomia, kedy sa táto zúfalá osobná situácia zmení? Nielen v minulosti, ale aj dnes sú tisícky ľudí ponechaných na pomedzí krajín, na územiach nikoho, v utečeneckých táboroch, bez vyhliadky na zmenu či záchranu. 

 

KC DUNAJ

19:10   Diskusia Chuť žiť – Za čiernou oponou, hostia: Valentína Sedileková, Martina Paulínyová, moderuje Samo Marec

Nasleduje po projekcii slovenského filmu Chuť žiť režiséra Mareka Kuboša, so začiatkom o 18.30

 

Valentína Sedileková trpí anorexiou už desať rokov. Keďže vie, akým závažným spôsobom táto choroba mení správanie človeka a ohrozuje jeho život, rozhodla sa proti poruchám príjmu potravy bojovať. Aj preto odštartovala vzdelávací projekt s názvom Chuť žiť, ktorý má šíriť osvetu, pomáhať trpiacim a ich blízkym, sieťovať doktorov a propagovať prevenciu medzi mladými ľuďmi a športovcami formou workshopov, prednášok, verejných diskusií či spolupráce s odborníkmi. Poruchy prijímania potravy sa týkajú stále väčšieho množstva mladých ľudí. Prečo sú počty ľudí s týmto problémom tak alarmujúce a stále narastajúce? Ako rozpoznáme, že s našim dieťaťom niečo nie je v poriadku? Aké sú príčiny, aká je prevencia a ako môžeme pomôcť, keď človek, ktorého máme radi, stratí chuť žiť? 

 

ARTFORUM BRATISLAVA

12:30   Autogramiáda Timothy Snyder

 

NOVÁ CVERNOVKA

19:00  Diskusia Denník N & Jeden svet: Vražda, ktorá pohla Slovenskom, hostia: Milan Lučanský, Peter Bárdy, moderuje Monika Tódová

 

Vo februári zavraždili novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenicu Martinu Kušnírovú. Viacero vplyvných politikov muselo po veľkých protestoch opustiť funkcie a prvý podnikateľ, ktorému sa zdalo, že je nedotknuteľný, sedí vo väzbe. Polícia mala po vražde jednu z najnižších dôveryhodností a z funkcie musel odísť aj policajný prezident Tibor Gašpar. Budeme môcť niekedy polícii opäť dôverovať? Ako vražda zmenila Slovensko, novinárov a aj policajtov? 

 

16.10. – utorok 

DIVADLO L+S

09:00 – 19:00    Jeden svet v spolupráci s Nadáciou otvorenej spoločnosti, Masterclass STORYTIME 2018: Carlos Bosch a Agnieszka Holland

 

Na javisku vystúpia hostia, ktorí sa celý život inšpirujú reálnymi postavami, hrdinami aj antihrdinami. Medzi spíkrami sú majstri pointy, autori, scenáristi, režiséri, novinári, publicisti. Vo svojich príbehoch ukazujú odvážnych jednotlivcov, pomáhajú odkrývať fakty, vyvracať klamstvá a každým kúskom textu, fotkou alebo videom dopĺňajú našu spoločnú pamäť. No sú to predovšetkým ľudia, ktorým záleží na tom, aby sa príbeh krajín, v ktorých žijú, skončil happy endom.  Spíkri:  režisérka: Agnieszka Holland, dokumentarista a reportér: Carlos Boch, scenárista  Petr Jarchovsky, spisovateľ  Manon Uphoff, sociológ  Michal Vašečka, novinár Victor Ilie a ďalší. 

 

FILOZOFICKÁ FAKULTA FiF UK

10:05   Diskusia Otvorené dáta, hosť: Ján Gondol

Nasleduje po projekcii filmu Paywall: Obchod s vedou so začiatkom o 9.00.

 

Aké to je byť vedcom na univerzite, ktorá má obmedzené zdroje? Človek môže vyčnievať z davu svojimi schopnosťami či talentom, ale ak mu chýba tá najzákladnejšia surovina, s ktorou všetci renomovaní  vedci disponujú, a teda informácie, má ruky zviazané. Čo môžeme urobiť, ak nám vedecké informácie chýbajú? Ako zmeniť súčasný stav, kedy je obrovská časť výskumu zamknutá za Paywallom? 

 

KC DUNAJ

18:40  Jeden svet & Svet medzi riadkami Café Európa: Diskusia Súmrak zahraničného spravodajstva, hostia: Carl Soderbergh,  Belinda Goldsmith, moderuje Oľga Baková 

Nasleduje po projekcii filmu  Utopený v mori obrazov, so začiatkom o 18.00 

 

 

Sme na konci éry zahraničného spravodajstva, ako sme ho poznali? Akým výzvam a krízam momentálne čelia investigatívni novinári a reportéri? Diskusia  sa  venuje aj tomu, ako sa mení reportážne spravodajstvo v teréne, aké sú dôsledky obmedzenia práce reportérov priamo v epicentre diania a dopad, ktorý to nevyhnutne  má  na kvalitu správ, ktoré sa dostávajú k širokej verejnosti. 

 

21:30  ZÁVEREČNÁ  PÁRTY S PREKVAPENÍM 

Stretnutie hostí a účastníkov festivalu Jeden svet a podujatia STORYTIME. Na welcome drink, neobvyklý dvoj-koncert ako prekvapenie a hudbu s tancom do rána bieleho pozýva Jeden Svet a Nadácia otvorenej spoločnosti.