Porota Ceny Jedného sveta

Hlavná sekcia súťažných filmov Slovensko a Česko za ľudské práva ponúkne kolekciu 18 nových slovenských a českých dokumentárnych filmov uplynulého roka, ktoré sa na plátne zaoberajú závažnými aktuálnymi spoločenskými témami ako napríklad: stav zdravotníctva či korupcie, ochrana detí pred zneužívaním, novodobé otroctvo, narastajúce násilie a rasizmus, zabúdanie na minulosť či integrácia ľudí s postihnutím. O víťazovi rozhodne trojčlenná medzinárodná porota v zložení:

 

IVETA GRÓFOVÁ

Režisérka, scenáristka a producentka Iveta Grófová študovala na bratislavskej Vysokej škole múzických umení v Ateliéri animovanej tvorby, z ktorého prestúpila do Ateliéru dokumentárnej tvorby, kde ukončila magisterské i doktorandské štúdium. V roku 2010 založila produkčnú spoločnosť Hulapa film s hlavným zámerom realizovať svoje autorské filmy. Režírovala krátke dokumenty Aspoň že tak, Politika kvality, Nazdar partička, Gastarbeiteri, krátky animovaný film Bolo nás 11, časozberný dokument o slobodných matkách Blues pro sólo matky pre Českú televíziu, dokumentárnu roadmovie Denník plavby Moniky Kompaníkovej. Jej celovečerným hraným debutom bola snímka Až do mesta Aš (2012), ktorá mala svetovú premiéru na filmovom festivale v Karlových Varoch ako otvárací film súťažnej sekcie Na východ od Západu a získala národnú nomináciu na Oscara. Film bol uvedený na mnohých medzinárodných festivaloch a získal viacero ocenení. Jej druhý hraný celovečerný film Piata loď (2017) podľa rovnomennej knihy Moniky Kompaníkovej mal svetovú premiéru na MFF Berlinale, kde získal ocenenie Krištáľový medveď za najlepší film sekcie Generation Kplus, a stal sa slovenským kandidátom na Európsku filmovú cenu. Rovnako ako jej debut aj Piata loď bola uvedená na mnohých medzinárodných filmových festivaloch a získala významné ocenenia.

 

 

MIKE CHAMBERLAIN

Producent a výkonný producent. Spoločnosť Tearaway Film založili Mike Chamberlain a agentka Sue Terry s cieľom produkovať filmovú a televíznu tvorbu pre medzinárodný trh. Mike má ako producent, režisér a výkonný producent bohaté skúsenosti s výrobou silných oceňovaných dokumentárnych filmov. Jeho ostatný celovečerný dokument Svet pred ňou bol nominovaný na cenu Emmy a získal cenu pre najlepší dokumentárny film na festivale Tribeca. Dostal sa do distribúcie v Severnej Amerike aj v Indii a stal sa najlepšie zarábajúcim celovečerným dokumentom v indickej kinodistribúcii. Spolu s brazílskym režisérom Josém Padilhom získal Mike cenu Maysles za najlepší dokument s celovečerným dokumentárnym filmom Tajomstvá kmeňa, ktorý vytvorili pre BBC, Arte a HBO. Prvýkrát ho predstavili na festivale Sundance a premietli ho na vyše 50 festivaloch na celom svete. Ako režisér a producent vyrobil dva veľké dokumenty – Nedá sa skryť o chemických zbraniach v Iraku a Sýrii a Sýria: Ľudia precitli – pre Al Jazeera English v prvom roku konfliktu. Počas dvadsaťročného pôsobenia vo filmovom priemysle vytvoril viac než 150 filmov a seriálov pre britský Channel 4, ITV, BBC a viaceré medzinárodné kanály. Vytvoril námet a v súčasnosti píše s Nickom Stevensom scenár dramatického seriálu z väzenského prostredia pre Clerkenwell Film. Tearaway v súčasnosti vyrába päť dokumentov pre program BBC1 The One Show. Ostatným celovečerným dokumentom vyrobeným spoločnosťou Tearaway sú Psi zo slumu o pouličných psoch v Dillí a o tom, ako interagujú s miestnymi bezdomovcami.

 

 

VÁCLAV KADRNKA

Režisér Václav Kadrnka sa narodil 10. septembra 1973 v Gottwaldove (dnes Zlín). V roku 1988 sa s rodinou vysťahoval do Spojeného kráľovstva, kde vyštudoval divadelnú vedu. V rokoch 1999 až 2008 študoval réžiu hraného filmu na Filmovej a televíznej fakulte Akadémie múzických umení (FAMU) v Prahe. V roku 2011 mal na Medzinárodnom filmovom festivale Berlinale premiéru jeho celovečerný debut Osmdesát dopisů – bol v oficiálnom výbere a dosiahol značný medzinárodný ohlas. Bol uvedený na mnohých svetových festivaloch a prehliadkach a získal významné ocenenia. V roku 2012 udelili Václavovi Kadrnkovi Cenu českej filmovej kritiky v kategórii objav roka. Od roku 2014 pôsobí na FAMU ako externý pedagóg. V roku 2017 dokončil svoj druhý celovečerný film Křižáček, inšpirovaný epickou básňou Jaroslava Vrchlického, ktorý získal hlavnú cenu Eurimages Development Award (Rím 2013) a mal svetovú premiéru na MFF Karlove Vary, kde získal Veľkú cenu Krištáľový glóbus ako najlepší film v hlavnej súťaži.