Jeden svet deťom

A už tradične nezabúdame ani na našich neskôr narodených. V tejto sekcii uvádzame inšpiratívne filmy pre žiakov,  pre ktorých sme pripravili bezplatné školské projekcie.

 

Nie všetky deti na svete majú také šťastie, ako tie naše. Napríklad malý Barman Thet v dokumente Cez deň práca, večer škola, sa celý deň nezastaví. Pomáha s domácimi prácami, stará sa o mladších súrodencov. Umýva riad, perie, rúbe drevo a chodí pracovať do tehelne. Jeho rodičia totiž nezarábajú dosť, aby uživili rodinu. Na školu mu žiaľ čas nezostáva, tak chodí aspoň do večernej školy. Školy, ktorá možno čoskoro zanikne a zoberie Thetovi aj tú malú nádej na lepší život.

 

Predstavte si, že ste štvrták na základnej škole a namiesto vypĺňania slepých máp na zemepise, ste nútený si tú mapu naozaj prejsť. V teréne, ako utečenec. Rôznymi spôsobmi, cez hory, stepy, polia či moria, zo Sýrie až do Holandska, preč od rodičov a kamarátov, od všetkého, čo je vám blízke. Malý Tareq si síce našiel nových kamarátov, no rodičia mu aj tak chýbajú a dúfa, že sa mu čoskoro podarí sa s nimi stretnúť. V dokumente Rok bez rodičov sa dozvieme, aké to je žiť dieťaťu samému ďaleko od blízkych. 

 

Ďalšie filmy v sekcii: Farida, Nie som z cukru